Den a noc
Galerie(13)

Škola solární elektrárnou

Dánsko je země proslulá nejen svojí architekturou, ale také výrobou energie z obnovitelných zdrojů. Není proto náhodou, že právě dánští architekti z ateliéru C.F. Møller navrhli školní budovu, která si většinu energie potřebné k provozu vyrobí sama.

Budova mezinárodní školy CIS (Copenhagen International School) je situována v nově budované čtvrti Nordhavn v Kodani. 25 000 m2 užitné plochy školní budovy je největší školou v Kodani s kapacitou pro 1200 studentů a 280 zaměstnanců.

Mezinárodní škola Nordhavn
Mezinárodní škola Nordhavn |

Čtyři věže

Moderní architektura pro vzdělávání je navržena tak, aby propojila školní prostory s veřejnou sférou městského prostředí. Nově vzniklá promenáda se stane městským nábřežím poskytujícím příležitosti v podobě relaxace a dalších aktivit spojených s vodou. Hlavní budova školy je rozdělena na čtyři „věže“ v rozmezí od pěti do sedmi podlaží, z nichž každá je speciálně přizpůsobena potřebám dětí různého věku.

Například učebny nejmladších žáků jsou velmi prostorné, v učebně a její blízkosti je možné provozovat celou řadu aktivit. Každá třída je doplněna zelenou plochou i prostory s vybavením pro divadlo. Rozdělení školy na čtyři jednotky utužuje komunitu, identitu a pomáhá snadné orientaci v prostoru.

kolní divadlo
Školní divadlo |
Den a noc
Den a noc 2
Mezinárodní škola Nordhavn
Multifunkční společenský prostor
Prostor pro venkovní aktivity
Příjemné odstíny a dostatek denního světla v interiéru
kolní divadlo
kolní hřiště na zvýšeném parteru

Parterová základna

Všechny čtyři školní jednotky jsou postaveny na „základně“ v podobě přízemí obsahujícího foyer, sportovní zařízení, jídelny, knihovny a školní divadlo. Jednotlivé třídy mohou být nezávisle uzavřeny mimo běžné otevírací hodiny školy, zatímco společné prostory zůstávají vždy otevřené pro možnosti konání školních a společenských akcí.

Na základně je situována také střešní terasa, která funguje jako hřiště pro celou školu, zejména pro nejmladší žáky. Zvýšený parter v podobě školního hřiště zároveň poskytuje bezpečné prostředí, které zabraňuje tomu, aby se děti dostaly příliš blízko k vodě nebo aby bloudily v budově.

Multifunkční společenský prostor
Multifunkční společenský prostor |

Soběstačná škola

Jedinečná fasáda školní budovy je pokryta dvanácti tisíci solárními panely, z nichž každý je individuálně navržen tak, aby vytvořil efekt podobný flitru. Panely dodávají škole více než polovinu její roční spotřeby elektrické energie. Solární články pokrývají plochu 6048 m2, což ze školy činí jednu z největších solárních elektráren v Dánsku integrovaných v budově, s produkcí více než 200 MWh ročně.

Kromě toho, že solární panely přispívají k takzvanému zelenému profilu školy, tvoří také trvalou součást učebních osnov školy a studentům umožňují sledovat výrobu energie a využívat tyto údaje v hodinách fyziky a matematiky.

Unikátní fotovoltaická fasáda
Unikátní fotovoltaická fasáda |

Budoucí využití vodního prostředí

Jako další fázi plánuje škola založit městský park na vodě nazvaný „Ostrovy Nordhavn“. Aktivity budou rozmístěny na třech ostrovech s různými charakteristikami: „Útes“ bude multifunkční platformou pro vodní kulturu a události na sousedícím nábřeží. „Laguna“ je koncipována jako plovoucí aréna pro vodní sporty.

„Sluneční lázně“ budou skutečnými přístavními lázněmi se saunou a chráněnými oblastmi pro plavání. Jako rozšíření vnitřního prostoru školy mohou být všechny tyto funkce nejen přímo zahrnuty do výuky, zároveň mohou být také využívány externími návštěvníky, stejně jako školní zařízení, které má sloužit jako komunitní centrum.

Tělocvična
Tělocvična |
CIS Nordhavn
Místo: Kodaň, Dánsko
Architekt: C.F. Møller Architects
Investor: Property Foundation Copenhagen International School
Projektant: Niras
Rozloha: 25 000 m2
Počet studentů: 1200
Realizace: 2017
Text: Lucie Hlavsová
Foto: Adam Mørk, V2com

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 6/2018.