větrná elektrárna

Projekt Blade Runner: Drony najdou využití při kontrole poškození větrných turbín

Partneři sekce:

Údržbu větrných turbín, konkrétně zejména kontrolu jejich lopatek, by brzy mohly provádět drony a umělá inteligence, čímž by se zvýšila bezpečnost a naopak snížily náklady – a to nejen na běžnou údržbu, ale i na opravy včas nalezených poškození.

Běžná údržba

Běžná údržba v současné době sestává z nutnosti dostat se až nahoru, k lopatkám turbíny, které je třeba manuálně, vizuálně zkontrolovat – lopatku po lopatce. Technici, kteří se po dobu kontroly musí pohybovat v nezanedbatelných výškách, v rámci kontroly hledají případná poškození, zlomeniny, praskliny atd.

To je samozřejmě poněkud nebezpečná práce nejen na pevnině, ale zejména u větrných parků na moři (či na vodě obecně). A nejen z tohoto hlediska se rovněž jedná o proces značně finančně nákladný.
To by mohly změnit drony.

Drony v akci

Podle nového projektu nizozemské výzkumné organizace TNO a technologické společnosti SpectX by robotika, konkrétně tedy drony, mohla provádět kontroly lopatek větrných turbín rychleji, levněji a bezpečněji.

V současné době probíhající projekt posouvá kontroly turbín na ještě vyšší level, než jakého jsou schopni lidští pracovníci – autonomními drony pracují v tandemu a pomocí rentgenové technologie skenují každý centimetr čepele. Rentgenové snímky ze skenování jsou následně interpretovány a upraveny pomocí kódování AI, než jsou data vložena do modelu „digitálního dvojčete“.

Toto digitální dvojče je, v rámci počítače uložená, jednoduchá kopie existující turbíny nebo větrné farmy. Takto vytvořená kopie se snaží co nejvěrněji odrážet realitu, aby bylo možné předvídat potřeby údržby, což ve výsledku znamená, že model zohledňuje všechny faktory skutečné lopatky – tedy i zná zatížení prostředí, kterému je turbína vystavena, mimo jiné například poryvy větru a jejich sílu.

Větrná energie: progres a překážky

Větrná energie je možná nejdůležitější technologií pro dekarbonizaci Evropy – v současné době je to ovšem zejména politika jednotlivých zemí, či lépe řečeno politika obecně, co rozvoj, aplikaci a použití větrné energie v jednotlivých zemích brzdí.

Použití dronů v rámci údržby turbín je tak jen dílkem skládanky, která přispívá k dlouhodobé maximalizaci výkonu větrných turbín. Drony navíc mají potenciál odbourat práce ve výškách, a tedy práce, které vyžadují zajištění lany a přináší s sebou nezanedbatelná rizika při výkonu povolání.

Zkoušky v terénu, v reálných podmínkách, ovšem drony teprve čekají.

Zdroj: Euronews green – přeloženo, upraveno, kráceno