VELUX GLU horní ovládaní nový Standard Plus
Galerie(6)

VELUX rozšiřuje portfolio trojskel

Sortiment značky VELUX se rozšiřuje o nové střešní okno s trojsklem a prémiovými benefity za dostupnou cenu. Tepelněizolační parametry novinky vyhovují přísnějším požadavkům stavební legislativy po roce 2020. Zlepšila se také zvuková izolace a schopnost snížit hluk z deště, čtvrtým benefitem je speciální samočistící vrstva usnadňující údržbu. Nové střešní okno zvyšuje laťku kvality v cenově dostupné kategorii Standard Plus.

Střešní okno VELUX GLL s novým zasklením 64
Střešní okno VELUX GLU s novým zasklením 64
V CZ 0064 samolepka web
VELUX GLL spodní ovládaní nový Standard Plus
VELUX GLU horní ovládaní nový Standard Plus
VELUX GLU spodní ovládaní nový Standard Plus

Vyrobeno pro udržitelné stavebnictví

Společnost VELUX opět nastavuje nový standard výrobků pro moderní a udržitelné stavebnictví. Reaguje na přísnější požadavky nejen české legislativy a uvádí na trh energeticky úsporné okno s lepším útlumem hluku. Novinka mj. umožní instalovat větší počet střešních oken a vyhovět tak nárokům na rovnoměrnější prosvětlení, které přinesla norma ČSN EN 170037:2019 Denní osvětlení budov.

Rok 2020 byl dlouhodobě vnímán jako zlomový v oblasti udržitelnosti a tepelné ochrany budov. Spolu se zpřísňováním hlukových map jde o celkové zvýšení požadavků na střešní okna. Nové střešní okno VELUX dosahuje Uw = 1,0 W/m2K, při zapuštěné montáži dokonce pouze Uw = 0,94 W/m2K, a zároveň je k dispozici za dostupnou cenu.

V CZ 0064 samolepka web
Zdroj: VELUX

Vyšší tepelná i zvuková izolace

Lepší parametry nového okna jsou dány speciálně upraveným trojsklem. Nové zasklení 64 má tloušťku jednotlivých tabulí 6-3-4 mm, pokročilejší nízkoemisní vrstvu V11 a vylepšený termoplastický distanční rámeček SAG (TPS). Jako meziskelní plyn byl použit argon. Výsledkem je úroveň tepelné izolace, jaké doposud dosahovala pouze prémiová zasklení VELUX.

Tloušťka skel a jejich uspořádání jsou důležité také pro akustický komfort. Tabule skla v různých tloušťkách účinněji absorbují hluk různých frekvencí. Hodnota zvukového útlumu se u nového okna zvýšila na Rw = 35 dB.

Ve srovnání s předchozí generací cenově dostupného trojskla – zasklením 61 s Rw = 32 dB – se útlum hluku z vnějšího prostředí přibližně zdvojnásobil. Lepší zvuková izolace se projeví také třetím benefitem – redukcí hluku z deště.

Střešní okno VELUX GLL s novým zasklením 64
Střešní okno VELUX GLL s novým zasklením 64 | Zdroj: VELUX

Samočistící vrstva

Čtvrtým benefitem nového okna je snadná údržba. Vnější sklo je opatřené samočistící vrstvou N2 o tloušťce pouhých 10 mikronů. Tento speciální omyvatelný povlak se aktivuje teprve na střeše vlivem slunce a deště, po aktivaci už funguje trvale. Při dešti kapky vytvoří jednolitou vrstvu a ze skla stečou nejen samy, ale vezmou s sebou i nečistoty.

Ekologický obal

Nové okno bude dodáváno ve 100% recyklovatelném obalu, na který postupně přejdou i další výrobky VELUX. Přechod na nový způsob balení je jedním z kroků, kterými chce společnost VELUX splnit svůj globální závazek: Do roku 2041, ke stému výročí svého založení, se zavázala dosáhnout celoživotní uhlíkové neutrality, a to jako první společnost ve stavebnictví.

Cílem je snížit uhlíkovou stopu výrobků o 50 %, mj. právě díky ekologičtějšímu balení a dopravě. Zároveň chce VELUX vymazat svou historickou uhlíkovou stopu. V praxi jde o zachycení 5,6 milionu tun CO2, což odpovídá uhlíkovým emisím společnosti VELUX v letech 1941 až 2041. Zachyceny budou prostřednictvím projektů na obnovu lesů a biodiversity, na nichž VELUX spolupracuje se Světovým fondem na ochranu přírody WWF.

VELUX GLU spodní ovládaní nový Standard Plus
VELUX GLU spodní ovládaní – nový Standard Plus | Zdroj: VELUX

Dostupné od 1. 1. 2021

Okno s novým zasklením bude k dispozici ve všech běžných velikostech, v celodřevěné i bezúdržbové úpravě, s horním i spodním ovládáním. Z pohledu instalace se nic nemění, okno je připraveno na standardní i zapuštěnou montáž a je kompatibilní s montážními doplňky VELUX.

Nové okno lze doplnit motorem na elektrický či solární pohon a dálkově ovládat. Následně se může napojit také na inteligentní systém řízení zdravého vnitřního prostředí VELUX ACTIVE with NETATMO nebo chytrou domácnost. Okno je kompatibilní se všemi vnitřními i venkovními doplňky VELUX.

Novinka je odpovědí na zpřísňující se legislativu, aktuální výzvy dneška i nejčastější požadavky zákazníků. Současně jde o další mezník ve vývoji střešních oken VELUX. Přestože dánská značka nabízí trojskla už celou dekádu, teprve snížení jejich cen v roce 2017 přineslo průlom v poptávce.

Za poslední tři roky se podíl trojskel v prodeji oken značky VELUX zvýšil z 15 % na 80 %. Nové zasklení 64 chce tento proces dále akcelerovat a umožnit zákazníkům, aby si pořídili střešní okno vyšší kategorie a přispěli tak k vyšší kvalitě staveb.

Zdroj: VELUX