Nove okno VELUX 146624 01 XXL

Velux bude mít 80: Ve stovce chce být uhlíkově neutrální

Společnost Velux tento rok oslaví kulaté výročí svého založení (vznikla 1941). Veřejně deklarovala závazek, že do svých 100. narozenin rapidně sníží svoji uhlíkovou stopu, takže v roce 2041 jako první ve stavebnictví dosáhne uhlíkové neutrality. Tento cíl neustále sleduje i při uvádění nových výrobků na trh.

Způsobů, kterými se tato značka snaží dosáhnout toho, co si předsevzala, je vícero. Slovenští stavebníci si toho momentálně mohou všimnout například i na nových střešních oknech se zdokonaleným zasklením 64.

Efektivnější využívání energetických zdrojů

Novinka, dostupná od 1. 1. 2021, je odpovědí na zpřísňující se legislativu, aktuální výzvy dneška i nejčastější požadavky zákazníků. Ačkoliv dánská značka nabízí trojskla už celou dekádu, až snížení jejich cen v roce 2017 přineslo přelom v poptávce. Za poslední tři roky se podíl trojskel v prodeji oken značky VELUX zvýšil z 15 % na 80 %. Nové zasklení 64 chce tento proces dále akcelerovat.

Výsledkem je lepší akustický útlum (Rw = 35 dB) a tepelná izolace, jaké dosud dosahovalo jen prémiové zasklení VELUX (Uw = 1,0 W/(m2K), při zapuštěné montáži jen Uw = 0,94 W/(m2K)), i v cenově dostupnější kategorii Standard Plus. Má to umožnit zákazníkům, aby si opatřili střešní okno vyšší kategorie, a přispěli tak k vyšší kvalitě staveb, snížení spotřeby energie a udržitelnému stavebnictví.

Střešní okno VELUX GLU s novým zasklením 64
Střešní okno VELUX GLU s novým zasklením 64 | Zdroj: VELUX

Ekologičtější obaly a doprava i obnova lesů

Ekologický přístup společnosti VELUX se netýká jen výrobku samotného, ale je komplexní – nové okno VELUX se tedy dodává ve 100 % recyklovatelném obalu, plastové produkty používané na výplň krabic nahradí obalové technologie na bázi papíru. Je to cesta, jak snížit uhlíkovou stopu výrobků o 50 % právě díky ekologičtějšímu balení a dopravě.

Co se týká vymazání historické uhlíkové stopy, jde o zachycení 5,6 milionu tun CO2, což odpovídá uhlíkovým emisím společnosti v letech 1941 až 2041. Zachycené budou prostřednictvím projektů na obnovu lesů a biodiverzity, na kterých VELUX spolupracuje se Světovým fondem na ochranu přírody WWF.

www.velux.cz