Rosení oken I – Co s vlhkostí v interiéru
Galerie(4)

Rosení oken I – Co s vlhkostí v interiéru

Partneři sekce:

Máte rádi vychlazené pivo? Pak jste se jistě setkali i s orosenou sklenicí - láhev chladného piva právě vytažená z lednice se v horkém dni orosí velmi rychle. Tento jev způsobí chladné stěny láhve a chladné pivo uvnitř a teplý vzduch venku. Rosení oken je úkaz v podstatě stejný.

Dochází k němu obvykle při venkovních teplotách kolem bodu mrazu, kdy je vzduch chladný a současně vlhký. Ochlazuje okenní sklo i rámy a na nich při kontaktu s teplým vnitřním vzduchem o vysoké vlhkosti dochází ke kondenzaci vodních par, tedy známému rosení.

Vzduch je schopný přijmout pouze určité množství vzdušné vlhkosti, při překročení této hranice dochází k vysrážení vlhkosti na chladnějších plochách, například na oknech. Tohoto jevu jsme svědky každodenně například v koupelně při sprchování. Po keramických obkladech stěn i okenních sklech pak stékají kapky vody.

Příliš vlhkosti v interiéru

Ke kondenzaci vzdušné vlhkosti na okenním skle, tedy k rosení, nedochází pouze v případě starých domů, může k němu dojít i v rekonstruovaných objektech nebo v novostavbách. Pokud zkondenzovaná vlhkost během několika minut nezmizí, je nutné hledat příčiny a odstranit je.

První příčinou rosení, která asi napadne většinu z nás, může být přílišná vlhkost vzduchu v interiéru. Na ni má vliv více faktorů, například přítomnost osob a jejich životní funkce (dýchání, pocení), ale i běžné aktivity, spojené s bydlením, tedy mytí, vaření, sušení prádla, žehlení, míru vlhkosti zvyšují i květiny.

Jeden člověk může vyprodukovat až tři litry vlhkosti. Prvotním opatřením je tedy dostatečné větrání, které zajišťuje nejen odvod vlhkého vzduchu ven, ale současně zabraňuje vzniku plísní. Větrání je prospěšné též v zimě, a to i při teplotách kolem bodu mrazu, neboť chladný vzduch obsahuje méně vodních par, než teplý vzduch v místnosti. Kondenzaci vlhkosti zvyšuje také instalace těžkých okenních závěsů, záclon nebo instalace interiérových žaluzií, neboť zabraňují proudění vzduchu kolem oken

Nepřehlédnete
VÝMĚNA PLASTOVÝCH OKEN V DEVÍTI KROCÍCH

Dokonalost nemusí být předností

Zvýšená kondenzace vlhkosti na okenních sklech bývá také průvodním jevem při výměně oken ve starším domě. Dřívější netěsnosti odváděly část přebytečně vlhkosti, fungovaly vlastně jako „mikroventilace“, nová, mnohem těsnější okna, nedovolí žádné vedlejší úniky a dochází tedy logicky k nárůstu kondenzace vodních par.

První pomocí může být v tomto případě opět řádné větrání, ovšem řádné neznamená dlouhé, například pootevřenou ventilačkou okna, pak by nám všechno teplo uteklo a my bychom v obýváku přitom „klepali kosu“. Je třeba větrat krátce a intenzivně jen pár minut několikrát denně, ve vlhčích částech bytu či domu, tedy v koupelně nebo v kuchyni, je třeba větrat navíc po sprchování nebo při vaření, zde se vyplatí instalace ventilace nebo digestoře. Nová okna mívají také takzvanou mikroventilační polohu, která zajistí větrání například v době, když objekt není delší dobu obýván.

Problém nastává, jestliže se okna rosí i při dostatečném větrání. Příčinou může být nekvalitní osazení oken ve stavebním otvoru, v případě rekonstrukce či novostavby je pravděpodobnou příčinou nekvalitně odvedená stavba nebo její část.

Příště: Rosení oken II. – Další příčiny rosení oken

Text a foto: Dana D. Daňková