Energetická krize letos nekončí. Ceny energií zkrotí kvalitní příslušenství pro plášť domu, nejvíce peněz protéká okny

S blížící se zimou se znovu otevírá téma cen energií. Prognózy expertů přitom nejsou pozitivní, řada z nich s rostoucím ochlazením očekává zdražování. S výraznou finanční úsporou přitom může pomoci nové domovní příslušenství, které při správném používání ušetří tisíce korun. Zaměřit by se lidé měli především na rekonstrukci pláště domu, který dokáže stavbu efektivně izolovat.

Přestože ceny energií padají pod vládní strop, na jakou hodnotu vystoupají v budoucnu, je nejasné. Do rostoucích cen se v následujícím období může promítnout platba za distribuci energií, možné obnovení plateb domácností na obnovitelné zdroje a ukončení státní dotace provozovatelům přenosové soustavy ČEPS a distributorům.

Zdroj: LOMAX

Zimní vytápění domácnosti kvůli zbytečným únikům tepla z budovy může tedy stát až tisíce korun navíc. Do zkvalitnění pláště domu se tak vyplatí investovat co nejdříve. Na to nyní Lomax nabízí jedinečnou akci. Zákazníci mohou vyhrát výrobky až za sto tisíc korun v rámci ojedinělé soutěže. Pokud si pořídíte výrobek Lomax od začátku září do konce října, můžeme vás vylosovat jako výherce a vrátíme vám až 100 tisíc korun z nákupu.

Největší důraz se klade na výběr oken

Jak netopit pánu bohu do oken? Jedním z nejúčinnějších řešení jsou kvalitní izolovaná okna.  Těmi nefunkčními totiž podle odhadů uniká až 30 % tepla. A to většinou spárami, které vznikají po jejich obvodu. Stejný problém se špatnou izolací může nastat také u dveří. Ověřit se dá jednoduchým testem, a to pouhým přiložením ruky. Pokud je proudění vzduchu citelné, je čas na výměnu.

Zdroj: LOMAX

Skvělé izolační vlastnosti zaručují hliníková okna a hliníkové dveře. Díky použitému materiálu vám navíc vydrží roky. Hliník je pevný a tuhý, dveře se tak nedeformují ani nijak neohýbají. Tepelněizolační vlastnosti ovlivní také výběr skla. Více tepla v interiéru udrží trojskla. Jak je to možné? Odpovědí je součinitel prostupu tepla (U). Čím je jeho hodnota nižší, tím jsou nižší tepelné ztráty. Kvalitní okna s trojskly mají hodnoty součinitele prostupu tepla U = 0,7 až 0,8 W/m2K, u dvojskel je to okolo 1,1 W/m2K.

Venkovní žaluzie Z93 Antracit, vchodové dveře nejsou LOMAX
Venkovní žaluzie Z93 Antracit, vchodové dveře nejsou LOMAX | Zdroj: LOMAX

Až 20 % tepla může unikat garážovými vraty

Součinitel prostupu tepla se uvádí také u garážových vrat. Jeho doporučená hodnota je U = 2,3 W/m2K. U kvalitních vrat by měl ale dosahovat hodnoty nižší než U = 2 W/m2K. Garážová vrata Lomax dokonce nabízí hodnotu U = 1,2 W/m2K. Kvalitní izolaci garáže je nutné zajistit zejména tehdy, pokud je garáž spojená s domem. Studený vzduch z garáže totiž proniká do vedlejších místností a negativně ovlivňuje také patro nad garáží, které se ochlazuje od studené podlahy.

Vrata DELTA, Antracit bez prolisu
Vrata DELTA, Antracit bez prolisu | Zdroj: LOMAX

Okna budou izolovaná ještě lépe díky venkovnímu stínění

Pokud lidé chtějí izolovat ještě efektivněji, mohou využít účinné technologie exteriérového stínění. Vybírat přitom mohou z venkovních rolet či venkovníc žaluzií nebo z moderní varianty screenových rolet, které nabízí nerušený výhled při maximálním zachování soukromí a nejširší nabídku látek na trhu.

Vrata PRAKTIK, RAL červená bez prolisu, venkovní žaluzie Z93 antracit
Vrata PRAKTIK, RAL červená bez prolisu, venkovní žaluzie Z93 antracit | Zdroj: LOMAX

V zimě díky svým pevně semknutým lamelám poslouží především venkovní rolety. Náklady na topení umí snížit dokonce až o 10 %. Domácnosti navíc zajistí kompletní zatemnění a také zvýší bezpečnost. Díky venkovním žaluziím naopak můžete regulovat množství světla a tepla, které do domu pouštíte. To má své využití také v zimě, kdy venkovní žaluzie napojené na chytrý systém vytápění umožní přes den vyhřívat domácnost přirozenou energií ze slunce. Po západu slunce automaticky spuštěné rolety interiér zase účinně izolují.

ZDROJ: PR článek společnosti LOMAX