Nová generace okenního kování s úhlem otevření 180° a intuitivní montáží
Galerie(6)

Nová generace okenního kování s úhlem otevření 180° a intuitivní montáží

Partneři sekce:

První hliníková okna se na trhu objevila v 50. letech 20. století. Hliník umožňuje vyrobit okna lehká, mimořádně konstrukčně přesná a pevná, bez jakýchkoli deformací v průběhu času, snadno ovladatelná a v podstatě nezničitelná.

Odolnost vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot i vůči chemickému působení tento výčet doplňuje. Navíc díky svým statickým vlastnostem vyniká v konstrukcích specifického typu – v prosklených fasádách, polostrukturálních a strukturálních fasádách či v konstrukcích bezrámového zasklení, kde je bezkonkurenční jedničkou. Opomenout nelze ani izolační vlastnosti hliníkových oken. Výrobci dnes umějí nabídnout vysoce tepelně izolované profily s hodnotami součinitele prostupu tepla, které vyhovují pasivním standardům.

Vizionářské myšlení přináší flexibilní design a svobodu v konstrukčním provedení

Významnou součástí každého okna je kování. I v této oblasti došlo k převratnému posunu, a to z pohledu funkčnosti, designu i náročnosti montáže. Trh nově nabízí inovativní designové kování, které se montuje prakticky bez nutnosti použití nářadí. Jednotlivé komponenty jsou zcela skryté a kováním lze osadit otvíravá křídla o hmotnosti až 250 kg (u otvíravě-sklopných křídel je limit 200 kg). I takto objemná křídla se dají otevírat až do úhlu 180°, což bylo doposud možné pouze u viditelného kování.

Montáž je díky efektivnějšímu zapracování dílčích mechanismů a komponent zjednodušená. Inovací prošlo i pořadí montáže, ta je nyní více flexibilní, v podstatě intuitivní. Zrychlenou a zjednodušenou kompletaci bez nutnosti použití nářadí zajišťuje technologie na klipsnovém principu, díky které lze dílčí komponenty kování montovat na hotovém okenním křídle bez nutnosti úpravy rohů okenního rámu. Změněna byla rovněž geometrie koncových bodů spojovaných komponentů. Základní sortiment kování má antikorozní ochranu třídy 5.

Zlepšení přináší také oblast zabezpečení. Požadovanou úroveň ochrany proti vloupání realizační firma zajistí dodatečnou montáží bezpečnostních prvků. V případě potřeby tak není problém i standardní okna později zařadit do vyšší třídy bezpečnosti. Spolu s kováním byl vyvinut i nový systém oběžného středového těsnění z EPDM. Tato technologie přináší zjednodušení a časové úspory při instalaci. Jedná se o nadčasový modulární koncept, který poskytuje výhody všem cílovým skupinám – architektům, investorům a především zpracovatelům kovových konstrukcí.

Vůbec první kompletně skryté kování s čistými okenními liniemi představila německá společnost Schüco International KG, v ČR v zastoupení Schüco CZ s.r.o. Technologie AvanTec SimplySmart je držitelem mezinárodního designového ocenění Red Dot Design Award 2014 a iF Product Design Award 2014.

Katalog ke stažení //Schuco_AvanTec_SimplySmart_-_katalog.pdf>ZDE.

Pro více informací navštivte www.schueco.cz.