Proč sklo praská

Zdroj: GLASSOLUTIONS

Rozbité nebo prasklé okno je častým jevem a má různé příčiny. Bez ohledu na to, co poškození způsobilo, je třeba ho řešit.

Tepelné šoky, praskliny způsobené nerovnoměrným tepelným zatížením skla

K tepelnému praskání skla, nebo-li termálnímu lomu, dochází, pokud se ve skle vytvoří dostatečný teplotní rozdíl. „Teplotní rozdíl může být vytvořen mnoha způsoby, včetně solárního ohřevu, topení, ohně nebo horkých a studených kapalin. Šikmé skleněné povrchy jsou vystaveny většímu slunečnímu záření než svislé povrchy, a jsou tak náchylnější k solárním tepelným lomům.

U rámových okenních skel jsou okraje relativně chladnější než exponované plochy, takže zařízení pro vytápění prostoru v těsné blízkosti mohou způsobit tepelný lom,“ říká Ing. Michal Vrbka, obchodně technický zástupce, divize GLASSOLUTIONS, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Napěťová prasklina v okně z izolačního skla je prasklina, která začíná malá, blízko okraje okna, a často se dále zvětšuje a rozšiřuje po celém skle. Maximální teplotní rozdíl, který vydrží běžné plavené sklo, je cca 30 – 35°C. Problém nastává v momentě, kdy se plocha skla nezahřívá rovnoměrně. V letních měsících dosahuje povrchová teplota fasády domu až 70°C.

Nerovnoměrné zahřívání vedoucí k tomu, že sklo praskne, může nastat hned v několika případech. Problém může představovat třeba nábytek nebo jiné předměty přiléhající k oknu zevnitř či zvenčí. Rozdílné zahřívání mohou mít na svědomí i obyčejné samolepky na oknech. Pozor je třeba dávat i na žaluzie. Pokud je například necháme stažené jen do poloviny okna. Termální lom může v některých případech hrozit i v zimě, máme-li doma topení, které k oknu přiléhá.

Zdroj: GLASSOLUTIONS

Další problematická situace může nastat u prosklených posuvných portálů. Když se portál pootevře nebo je zcela otevřený, mezi odsunutým a statickým sklem vzniká prostor s minimálním prouděním vzduchu. „Jsou-li dveře částečně odsunuty, vzduch v tomto meziprostoru se oteplí až na 50° C. Když je otevřeme úplně, může se teplota vyšplhat dokonce na 80 stupňů,“ varuje Michal Vrbka. Prasklina z pnutí může vzniknout zabouchnutím okna, proto je třeba být opatrný.

Špatný postup na stavbě

Na stavbách bývá nejčastějším zlozvykem zastínění skla, aby do stavby nebylo vidět. „Často se setkáváme s umístěním stavebního materiálu v bezprostřední blízkosti skleněných prvků. Následkem těchto zastínění, které způsobí nerovnoměrné prohřátí tabulí skla, je často termální šok“, říká Ing. Michal Vrbka, obchodně technický zástupce Brněnské divize GLASSOLUTIONS.

Příčiny nárazových prasklin

Nárazová trhlina je rozbité okno například míčem ze sousedství. Ty jsou charakteristické a snadno identifikovatelné díky třeskutému vzoru, který se objeví v místě nárazu.

Příčiny vzniku tlakových trhlin

Tlakové trhliny nejsou tak časté, ale objevují se z ničeho nic. Nejčastěji se vyskytují u izolačních dvojskel a trojskel a jsou způsobeny tlakovými rozdíly vnějšího prostřední a uzavřeným prostorem mezi skly. Změna tlaku je vyvolaná nejčastěji tepelnou zátěží distančního prostoru, například aplikací mezi skelní žaluzie.

Mohou být způsobeny změnami tlaku v důsledku počasí, ale často i rozdílnou nadmořskou výškou mezi místem výroby a instalací oken. Všechny tyto problémy může umocnit nevhodný návrh zasklení, podcenění dimenze tloušťky skla. Proto je velice důležité konzultovat s dodavatelem oken i tyto potenciální rizika a správným návrhem skla jim zabránit.

Sázka na kalené sklo

Ve fázi projektování a specifikace izolačního skla lze posoudit riziková okna, tedy ta, která jsou vzhledem k orientaci budovy tepelně namáhaná, a ta navrhnout jako tepelně tvrzená neboli kalená. U kaleného skla hrozí riziko termálního lomu až při rozdílu teplot 200°C. „Odolnost vůči tepelnému lomu částečně zvyšuje také opracování hran skla,” dodává Ing. Michal Vrbka obchodně technický zástupce, divize GLASSOLUTIONS, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Zdroj: GLASSOLUTIONS

ZDROJ: PR článek divize GLASSOLUTIONS, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.