Krok za krokem: Jak nainstalovat sádrokartonový podhled

Podhledy ze sádrokartonu se staly nezbytným prvkem v moderním bydlení a komerčních prostorech. Díky své všestrannosti a estetickým možnostem přináší do každé místnosti nejen elegantní vzhled, ale také řadu praktických výhod. Dokáže snížit světlou výšku místnosti, zakrýt instalační vedení a zvýšit požární odolnost stropní konstrukce. V kombinaci s kvalitní minerální izolací zlepšuje vzduchovou neprůzvučnost celé skladby stropu.

V tomto návodu vám ukážeme postup pro nejpoužívanější konstrukci podhledu: sádrokartonový podhled zavěšený na křížovém roštu.

Potřebný materiál:

  • sádrokartonové desky Rigips, pro zlepšení vzduchové neprůzvučnosti doporučujeme Modré akustické desky s technologií Activ‘Air®
  • spárovací tmel Rifino Top
  • výztužná páska
  • kovové tenkostěnné R-CD profily a R-UD profily
  • minerální izolace např. Isover Piano
  • pérové rychlozávěsy
  • dráty s okem
  • rychlošrouby TN
  • samořezné šrouby LB
  • plastové a ocelové natloukací hmoždinky
  • napojovací těsnění

Postup montáže zavěšeného podhledu na křížovém roštu

Nosný rošt podhledu je dvouúrovňový. Horní vrstvu tvoří nosné R-CD profily, připevněné k nosnému stropu prostřednictvím závěsů a závěsných drátů s okem. Spodní R-CD profily se nazývají montážní a připevňují se k nim desky. Následující postup platí pro místnosti do 30 m2, kdy se desky mohou šroubovat i do obvodového R-UD profilu.

Krok 1: Příprava

  1. Na stěně si vytyčíme polohu podhledu. Mějme na paměti, že vytyčujeme úroveň konstrukce, proto při vytyčení nezapomeňme zohlednit tloušťku opláštění.
  2. „Brnkací šňůrou“ nebo např. pomocí profilu vyznačíme obrysovou čáru podhledu.
Zdroj: SGCP, divize Rigips

Krok 2: Montáž R-UD profilů

  1. Po obvodě místnosti připevníme R-UD profily, které před osazením opatříme samolepicím napojovacím těsněním Rigips. R-UD profily připevňujeme do zdiva plastovými natloukacími hmoždinkami, popř. jinými vhodnými připevňovacími prostředky dle druhu podkladu. Vzájemná rozteč připevnění je max. 800 mm. Vzdálenost prvního připojení od rohu místnosti je maximálně 200 mm.
Zdroj: SGCP, divize Rigips

Krok 3: Montáž R-CD profilů

  1. Rozměříme polohu závěsů, které rozmístíme tak, aby ve směru nosných profilů byla jejich rozteč max. 900 mm a v kolmém směru byla max. 1 000 mm, tím vznikne „síť“ závěsů 0,9 x 1 m. Vzdálenost krajního nosného R-CD profilu od stěny je max. 1 000 mm a vzdálenost krajního závěsu od stěny v opačném (kolmém) směru je max. 900 mm. Drát s okem k nosnému stropu připevníme buď jednou ocelovou hmoždinkou DN6 do betonového stropu, nebo jedním vrutem s plochou hlavou typu FN do dřevěných prvků stropu, a to do boku trámu, kdy je vrut namáhán na střih. Pro nosné kotvení podhledů k nosnému stropu není dovoleno používat plastové natloukací hmoždinky. V případě jiných stropů je třeba zajistit kotvení závěsů jinými vhodnými upevňovacími prostředky.
  2. Nasuneme pérové závěsy na závěsné dráty. Pro nasunutí drátu je třeba lehce stlačit péro závěsu.
Zdroj: SGCP, divize Rigips

3. Na obvodové R-UD profily položíme nosné R-CD profily shora a následně zaklesneme pérové závěsy do R-CD profilů. R-CD profily můžeme nastavit pomocí spojovacích kusů pro R-CD profily. Sousední napojení R-CD profilů vystřídáme minimálně o šířku desky (min. 1200 mm). Toto platí i pro spodní montážní R-CD profily.

4. Montážní R-CD profily vložíme do obvodových R-UD profilů a křížovými spojkami je připojíme k nosným R-CD profilům. Maximální rozteč montážních profilů je 500 mm.

5. Osazený rošt z R-CD profilů ještě před připevněním sádrokartonových desek výškově vyrovnáme do vodorovné polohy.

Zdroj: SGCP, divize Rigips

Krok 4: Vložení izolace

  1. Před samotným opláštěním doporučujeme do dutiny konstrukce použít minerální skelnou izolaci Isover v minimální tloušťce 40 mm (např. Isover Piano).
Zdroj: SGCP, divize Rigips

Krok 5: Opláštění sádrokartonovými deskami

  1. Sádrokartonové desky Rigips tl. 12,5 mm připevňujeme k montážním R-CD profilům a obvodovým R-UD profilům samořeznými šrouby typu TN 25 po 170 mm. Desky orientujeme vždy délkou kolmo k montážním profilům. Styk příčných hran desek musí být umístěn na montážním R-CD profilu. Příčné spáry sousedních desek musíme vystřídat minimálně o jeden montážní profil, aby tak nedocházelo k vytváření křížových spár.
Zdroj: SGCP, divize Rigips

Krok 6: Dokončení

  1. Hlavy šroubů a spáry mezi sádrokartonovými deskami zatmelíme. Projděte si podrobný postup tmelení.
Zdroj: SGCP, divize Rigips

Tip na závěr

Pokud má podhled funkci vnitřního zateplení obvodové konstrukce budovy, doporučuje se v celé jeho ploše aplikovat spojitě parozábranu. Parozábranu přichytíme na spodní stranu montážních R-CD profilů pomocí terčů z oboustranně lepicí pásky. Nutnost vložení parozábrany záleží na konkrétních podmínkách každé aplikace a lze ji posoudit jen na základě tepelně-technického výpočtu.

Potřebujete pomoc s výběrem vhodné sádrokartonové konstrukce?

Obraťte se na odborníky z Centra technické a obchodní podpory Rigips. Zdarma vám pomohou s výběrem technického řešení a připraví i kalkulaci materiálu. Volejte na 226 292 224 nebo pište na ctp@rigips.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips