Vyhněte se plísním se sádrovou deskou Glasroc H

Vysoká vlhkost v interiéru je jednou z hlavních příčin vzniku, růstu a rozmnožování plísní. Pokud zdroje vlhkosti z interiéru nelze odstranit, je potřeba k výstavbě použít takový stavební materiál, který plísním nedovolí vyrůst. A právě takovým materiálem je stavební deska Glasroc H.

V případě prostorů s vyšší vzdušnou vlhkostí do 90 % v tzv. přerušovaném cyklu a bez rizika kondenzace postačí klasický zelený impregnovaný sádrokarton. V praxi se jedná o koupelny, toalety a kuchyně. Zatím co do míst s extrémní vlhkostí nad 90 %, trvalým výskytem vody nebo se zvýšeným rizikem vzniku plísní je nutné zvolit desku s vyšší odolností.

Jedná se například o bazény, vývařovny, veřejné sprchy, fitness a wellness centra pro které je nutné zvolit systém Glasroc H do extrémně vlhkého prostředí. Také v koupelnách, kde není možné přímé větrání okny nebo je jinak ztížená výměna vlhkého vzduchu, již klasický impregnovaný sádrokarton nepostačí. I v tomto případě je vhodné řešení zvolit desky Glasroc H.

Zdroj: SGCP, divize Rigips

Jak na montáž konstrukcí z desek Glasroc H?

Pravidla montáže desek Glasroc H jsou téměř totožná s pravidly pro montáž sádrokartonových desek. S deskami se pracuje stejně dobře jako s běžným sádrokartonem Rigips. Nicméně systém Glasroc H navíc obsahuje speciální komponenty jako je antikorozní příslušenství C3, C5 a sádrový tmel Vario.

Pro prostory s vysokou vzdušnou vlhkostí není vhodné používat dřevěnou podkonstrukci. Doporučeny jsou standartní kovové profily. A pro extrémně náročné podmínky s vysokou vlhkostí a rizikem vzniku kondenzace se doporučují Hydroprofily Rigips (C3 nebo C5) včetně univerzálního příslušenství řady ZM310 s nejvyšší korozní odolností třídy C5. Jedná se o revoluční antikorozní úpravu příslušenství, která není prováděna dodatečným lakováním, ale úpravou samotného zinkování. Díky tomu se jedná o mechanicky nejodolnější možnou povrchovou úpravu.

„K Hydroprofilům Rigips doporučujeme použít šrouby Rigips Hydro, jedná se o typ TN. Případně do zesílených profilů UA, které musí být opatřeny doplňkovou antikorozní úpravou, je nutno použít šrouby Rigips GOLD typ TB,“ vysvětluje Milan Daněk, produktový manažer Rigips.

Zdroj: SGCP, divize Rigips

Jak na povrchové úpravy?

Optimálním řešením přípravy povrchu pro malbu je přetmelení v kvalitě Q3 (uzavření pórů desky) tmelem Vario H v tloušťce max. 1 mm. Pokud se však předpokládá, že plocha bude opatřena náročným nátěrem, doporučuje se celoplošné přetmelení tmelem Vario H v kvalitě Q4 do tloušťky vrstvy max. 3 mm. Jako finální nátěr jsou vhodné vodou ředitelné disperzní nanášené válečkem.

V případě, že na kvalitu povrchu nejsou kladeny speciální požadavky (tj. je provedena povrchová úprava Q2), doporučuje se opatřit povrch desek plněným kontaktním můstkem určeným výrobcem nátěrové hmoty. Použití standardních neplněných akrylátových penetrací je nedostatečné.

Aplikace obkladu

Keramické obklady je možné provádět na stěny s roztečí stojin max. 625 mm a jednoduchým opláštěním deskami Glasroc H. Spáry ani hlavičky šroubů není nutno pod obklad tmelit, budou překryty lepidlem použitým pro obklady. Pro obklady je možné použít obkladové materiály obvyklých rozměrů a maximální hmotnosti do 30 kg/m2.

Desky Glasroc H není třeba před lepením obkladů nijak speciálně upravovat (penetrovat), neurčí-li výrobce flexibilního lepidla jinak. Obklad se lepí kvalitními flexibilními lepidly určenými na podklad na bázi sádry. Spárování obkladu je třeba provést flexibilní spárovací hmotou, prostupy a kouty se utěsní fungicidním, trvale pružným tmelem.

Zdroj: SGCP, divize Rigips

Plochy přímo ostřikované vodou nezapomeňte ošetřit stěrkou

V místech přímo ostřikovaných vodou je pod obklad doporučeno spáry desek vytmelit a aplikovat hydroizolační nátěr (např. akrylátovou hydroizolační stěrku). Svislé a vodorovné rohy a kouty mezi stěnou i podlahou a prostupy je třeba utěsnit pomocí pružné vodotěsné pásky vložené do hydroizolačního nátěru a následně přestěrkovat.

ZDROJ: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips