Partneři sekce:
  • Stavmat
  • REHAU
  • Českomoravský beton

Dřevěný vzhled fasády s klasickou omítkou na bytovém domě v Žilině

Dřevěný vzhled fasády s klasickou omítkou na bytovém domě v Žilině

Bytový dům na Nitrianské ulici na sídlišti Vlčince III v slovenském krajském městě Žilina je situovaný v lokalitě s výbornou občanskou vybaveností. V domě se nachází 23 bytů s velmi dobrým dispozičním řešením, obchodní prostory a dostatečný počet parkovacích stání. Dům byl dokončen v listopadu loňského roku a jeho investor se rozhodl uplatnit výhody minerální tenkovrstvé omítky se strukturou dřeva Ceresit Visage.

V bytovém domě převažují troj- a dvoupokojové byty (10 a 9 jednotek), čtyři byty jsou v provedení 4 + 1. Každý z 23 bytů má sklepní prostory, balkon nebo lodžii. Byty na nejvyšším poschodí mají navíc velké terasy. Investorem bytového domu byla společnost PMF Invest, s. r. o., Bratislava, dodavatelem I.N.V.E.S.T., a. s., z Oravské Jasenice a generálním projektantem Ing. arch. Michal Diviš z žilinského atelieru Michal Diviš Architekti, s. r. o.

Návrhy tohoto ateliéru podle jeho vlastních slov sbližují kreativní představivost a racionální logiku s empatií k požadavkům klientů. Typické je pro ně i invenční využití tradičních materiálů a důraz na výtvarný projev architektury. To se ostatně plně potvrdilo i na fasádě bytového domu – omítka je tradičním materiálem, ale v provedení s designem dřeva vytváří na bytovém domě elegantní detaily a zdůrazňuje jedinečný vzhled budovy.

omítky,ETICS,fasáda

Celkový pohled na bytový dům v Žilině s fasádou se dřevěným vzhledem, realizováno omítkami Ceresit Visage

Celková výměra omítek představovala 2 500 m2, z toho 600 m2 tvořily omítky se strukturou dřeva Ceresit Visage, konkrétně produkty CT 720 a CT 721, 1 900 m2 pak ETICS omítky CT 16 a CT 174 se zrnem 1,5 mm. U omítky Ceresit Visage se strukturou dřeva bylo dle doporučení technických poradců firmy Henkel potřeba pro docílení požadovaného vzhledu dřeva kombinovat dva produkty z nové řady Visage.

Minerální tenkovrstvá omítka pro tvorbu struktury dřeva pro vnitřní i vnější použití Ceresit CT 720 Visage (ta je vyráběna v přírodním bílém odstínu) vytvořila otištěním silikonové matrice autentickou kresbu dřeva a na tuto omítku pak byla aplikována povrchová impregnační barva CT 721. Ta je dostupná v šesti barevných odstínech – dva odstíny borovice, dub, týk, ořech a wenge.

V případě bytového domu v Žilině byl zvolen odstín Irish Oak (dub). Nová omítka je hydrofobizovaná a charakterizuje ji vysoká paropropustnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům, plísním, řasám a houbám. Impregnační nátěr díky svým charakteristickým vlastnostem představuje trvalou a odolnou ochranu minerálních omítek a umožňuje zvýšení odolnosti proti znečištění. Nátěr také vykazuje vysokou stálost odstínu barvy.

 omítky,ETICS,fasáda omítky,ETICS,fasáda
U omítky Ceresit Visage se strukturou dřeva bylo požadovaného motivu dosaženo kombinací bílé minerální tenkovrstvé omítky a povrchové impregnační barvy v odstínu Irish Oak.

Efektní kombinace dřeva a hladké fasádní omítky bylo dosaženo použitím omítek Ceresit CT 174 se zrnem 1,5 mm, nanesenou na základní nátěr Ceresit CT 16. Ten snižuje nasákavost podkladu a díky minerálnímu plnivu zajišťuje zdrsněný povrch vytvrzeného nátěru pro dobrou přilnavost následných vrstev a vysokou odolnost proti obrusu.

Nátěr sjednocuje povrch, má velmi dobrou schopnost krytí a zamezuje vzniku výkvětů a skvrn na probarvených omítkách. Silikon-silikátová omítka CT 174 je paropropustná a hydrofobní, odolná vůči povětrnostním vlivům, znečištění a UV záření a díky ochraně Bioprotect® je odolná i vůči plísním, řasám a houbám. 

Přehled použitých materiálů Ceresit:

  • minerální tenkovrstvá omítka Ceresit CT 720 Visage
  • impregnační nátěr Ceresit CT 721 Visage
  • základní nátěr Ceresit CT 16
  • silikon-silikátová omítka CT 174 se zrnem 1,5 mm

–>–>