Bez hluku, bez nákladů, bez stresu

Seminář KM Beta přinesl odborný pohled i zkušenosti z praxe na vybrané trendy.

Proč řešit kročejový hluk i v přízemních místnostech? Jakých výsledků v praxi dosahuje fotovoltaika v řadovém domě s dvojicí bytů? Proč je dobré upřednostnit stykování na tupé spoje v kombinaci s tuhou stropní tabulí? Jaké jsou zásady pro výstavbu pasivních domů? A co nám v oblasti zateplení přinese požadovaná cesta k uhlíkové neutralitě budov? Nejen těmto tématům se věnoval letošní odborný seminář uspořádaný společností KM Beta.

Obsahem bylo šest přednášek od akustiky zdicích prvků přes realizaci šikmých střech až po navrhování pasivních domů z vápenopískových bloků Sendwix. Seminář je součástí procesu celoživotního vzdělání pro členy České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků, přístupný byl ale i pro další profese ve stavebnictví a odbornou veřejnost. V jihomoravském Zaječí se sešlo více než 130 účastníků. Kompletní video záznam semináře je možné shlédnout na stránkách KM Beta. A co v nich uvidíte? Zde vám přinášíme příklady konkrétních témat.

Pro souboj s hlukem je nejlepší těžká váha a smysl pro detail

Co je důležité pro dobrou akustiku? Hmota a detaily. Především o tom byla přednáška Ing. Pavla Stejskala a Ing. Ivety Mattanelli z českobudějovické společnosti Akuste. Věnovali se v ní obecným požadavkům na akustiku budov, velká část patřila vyhodnocení výsledků měření z akreditované laboratoře, kde prošly testem stěny z vápenopískových bloků Sendwix. Stěna tloušťky 240 mm v provedení na tenkovrstvé lepidlo a s oboustrannou omítkou vykázala vzduchovou laboratorní neprůzvučnost 57,5 dB, což bezpečně překračuje požadavky normy. Tyto bloky tak mohou být použity jako mezibytové příčky a získat cenné čtvereční metry navíc.

V akreditované laboratoři byly také simulovány chybné postupy při realizaci. K tomu byla postavena stěna z bloků Sendwix tloušťky 200 mm. Vzduchová laboratorní neprůzvučnost byla na úrovni 52,8 dB. Následně byly do zdiva osazeny elektroinstalační krabice – celkem 16 kusů, které byly záměrně v osové symetrii. Tedy osm a osm kusů vždy přímo naproti sobě. Laboratorní vzduchová neprůzvučnost i přes tuto nepřípustnou montáž přitom klesla jen o 0,3 dB. „Naměřené hodnoty ukazují, že materiál s velkou objemovou hmotností funguje z pohledu akustiky lépe,“ zaznělo při prezentaci výsledků. A ty detaily? Hlídat je nutné například napojení mezibytových příček na obvodový plášť nebo důsledně aplikovat zvukoizolační pásek mezi stěnu a konstrukci podlahy.

Zdroj: KM BETA

Dva byty, šest lidí, k tomu elektromobil. To vše za 18 000 korun

Dům v řadové zástavbě, v němž ve dvou samostatných bytových jednotkách žije šest lidí. Celkem 144 metrů čtverečních vytápěné plochy, všechny velké spotřebiče dvakrát a v garáži elektromobil. Jak to vypadá, pokud osadíte střechu fotovoltaickými panely, koupíte baterii a přidáte kotel na biomasu? Praktické poznatky na semináři v Zaječí prezentoval Ing. Rostislav Kubíček z Vize Ateliér, který se zaměřuje především na projektování domů v pasivním a soběstačném standardu.

Na střeše zmíněného domu je instalováno 18 panelů s celkovým výkonem 8,4 kWp. Energetický systém dále zahrnuje baterii s kapacitou 18 kWh, kotel na pelety a boiler s objemem 300 litrů. Tok vyrobené energie tak nejdříve pokrývá aktuální spotřebu, pak nabíjí baterii, ohřívá vodu a až na posledním místě následuje přetok do sítě. V roce 2022 celý dům spotřeboval 9 556 kWh elektřiny, z toho zhruba třetina připadla na nabíjení elektromobilu. K tomu tuna pelet. Celkové náklady tak byly 18 282 korun – v ceně je zahrnuto i ujetí zhruba 30 000 kilometrů autem.

V přednášce se dále řešil vliv sklonu střechy a její orientace na výkon panelů nebo obecné zásady a doporučení pro navrhování fotovoltaiky nejen na rodinných domech.

Zdroj: KM BETA

Co dále zaznělo…

Na semináři společnosti KM Beta, která je tradičním českým výrobcem kompletního materiálů pro hrubou stavbu, se řešila i problematika zjednodušení výstavby. Tomuto trendu lze čelit několika způsoby. Například použitím střešní krytiny se systémovými prvky v podobě tašek pro montáž fotovoltaiky nebo kolektorů, což výrazným způsobem usnadňuje a urychluje postup prací. Stejné benefity nabízejí i vápenopískové bloky Sendwix. Vynikají přesnými rozměry, navíc mají drážky umožňující snadnou kontrolu vazby. Uvnitř bloků jsou pak svislé elektrokanálky, díky kterým odpadá značná část práce při instalaci rozvodů. Na ještě vyšší úroveň posouvají rychlost realizace cihlové stěny. Ty podle projektu domu vznikají přímo ve výrobním závodě KM Beta v Hodoníně. Na stavbě je pak jednopodlažní dům sestaven během jednoho dne.

Na semináři byla řeč také o navrhování pasivních domů a Ing. arch. Jan Hlavín, Ph.D. z Českého vysokého učení technického představil zásady, jak na bezstresový dům pro trvale udržitelný život. Kompletní videozáznam přednášek je dostupný zde.

Zdroj: KM BETA

ZDROJ: PR článek společnosti KM Beta