08 Vodorovná betonová deska

Nezámrzná hloubka a základy stavby v zimě

Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou v současné době vytvářeny základy budov, je beton. Než se tedy vrhneme do analýzy zacházení se základy v zimě, musíme si přiblížit chování betonu, abychom pochopili rizika, která s sebou zima a mráz přináší.

Metropolis

Oceňovaný bytový komplex v Bratislavě má fasádu z Brna. Firma hodlá expandovat i do zahraničí

Brněnská společnost ALGLAS, která se soustředí především na výrobu a dodávku exteriérových i interiérových fasád, hliníkových otvorových výplní a dalších designových prvků staveb z lehkých kovů a skla oznámila spolupráci na několika nových projektech v České republice i v zahraničí. Podílet se tak bude například na výstavbě prémiových bytů v budově METROPOLIS v Bratislavě.

stavba zima sníh

Vymrznutí hrubé stavby: mýtus, špatná rada nebo ověřený fakt?

Mokré stavební procesy zpravidla končí ve chvíli, kdy teploty klesnou pod 5 °C, pod touto hranicí už je třeba začít přijímat ochranná opatření, ohřívat materiály, speciálně hmoty chránit nebo se uchýlit k zimním příměsím nebo variantám, které nám umožní teplotní hranici ošálit ještě o několik stupňů. S hraniční teplotou je ovšem často skloňovaný ještě jeden pojem – “vymrznutí stavby”.

zima stavba zdění

Co když hrubou stavbu bez střechy zastihne zima?

Přestože zatím to vypadá, že letošní zima nám všem přeje – i když to samozřejmě rovněž znamená, že by se teplé počasí mohlo podepsat na letošní úrodě, z hlediska stavebnictví je počasí více než příznivé. Jelikož se ovšem meteorologové často mýlí a počasí umí být vrtkavé, podívejme se na jedno z oblíbených zimních témat: Co dělat s hrubou stavbou, kterou jsme nestihli dostat pod střechu?

Solární panely

Senátoři souhlasí. Povolování malých obnovitelných zdrojů energie bude snazší

Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie, hlavně fotovoltaických elektráren, bude zřejmě jednodušší. Senát dnes schválil příslušnou novelu energetického zákona, nyní ji dostane k podpisu prezident. Senátoři v souvislosti s novelou požádali vládu, aby v zájmu energetické soběstačnosti ČR zabezpečila dalšími úpravami efektivní uplatňování valorizace provozní podpory pro palivové zdroje elektrické energie.

Zima stavba

Stavební práce v zazimovaném objektu

Jakmile udeří zima, což je běžně definováno 5 °C, pod kterými již musíme sáhnout po zimních směsích nebo zimních příměsích, měli bychom stavbu připravit na zimu, sníh a mráz. Správně zazimovaná stavba ovšem nemusí znamenat, že budeme muset ukončit všechny práce – naopak, pokud zazimujeme správně, můžeme pokračovat v celé řadě úkonů uvnitř objektu a to nehledě na počasí!

Bateriové úložiště energie

Budoucnost energetiky: Největší bateriové úložiště v Evropě stojí poblíž Wiltshire

Bateriové úložiště energie ve Wiltshire poblíž Minety, větší než fotbalové hřiště, bylo zkonstruováno firmou Pensa Power, dceřinou společností Shell, a jeho výstavba trvala více než rok. Úložiště bude uchovávat přebytečnou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů a dodávat ji do sítě. Instalace by měla být první z celé řady podobných instalaci po celém Spojeném království.

Železniční most na pražské Výtoni

Nebourejte železniční most na Výtoni, vyzvala petice. Podepsalo už přes 7000 lidí

Více než 7000 lidí zatím podepsalo on-line petici, která požaduje rekonstrukci a zachování současné podoby železničního mostu mezi pražskou Výtoní a Smíchovem. Správa železnic (SŽ) před časem představila projekt, podle kterého má z mostu zůstat zachována jen spodní část s pilíři a nynější nýtovanou konstrukci má nahradit nová.