Vizualizace areálu nové paroplynové teplárny v Mělníku s napojením na stávající infrastrukturu.
Galerie(5)

Metrostav DIZ zahájil projekt největší paroplynové teplárny v Česku

Metrostav DIZ ve spolupráci s partnerem ve sdružení Siemens Energy a investorem Energotrans zahájil přípravu projektové dokumentace na stavbu největší paroplynové teplárny v Česku. V Mělníku by měli kopnout do země příští rok, aby stihli nahradit část uhelné výroby v průběhu roku 2029. Souběžně Metrostav DIZ realizuje ve stejné lokalitě i výstavbu zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Už letos v létě proběhnou v areálu demolice stávajících objektů a zařízení staveniště.

„Nové velké řiditelné zdroje energie se v Česku naposledy stavěly v minulé dekádě. V té aktuální se v podstatě jen modernizovaly stávající uhelné provozy, případně ty menší z nich přecházely na nízkoemisní paliva. Mělnický projekt jako dosud největší svého druhu symbolizuje začátek druhé fáze transformace českého teplárenství, v níž přejdou na zemní plyn, biomasu či odpad teplárny velkých měst. Je nám ctí být u toho,“ sdělil generální ředitel Metrostavu DIZ Karel Volf.

Detailní vizualizace nové paroplynové teplárny Mělník se strojovnou, potrubními mosty a technologickými
Pohled PPC1 východní | Zdroj: Metrostav DIZ

„Teplárenský paroplyn je mnohem složitější než ten čistě elektrárenský, jaký běží třeba v Počeradech. Zejména na Mělníku bude strojovna a teplárenství nového zdroje nesmírně složitou soustavou výměníků, regulace a dalších agregátů. Naším úkolem je technicky zajistit, aby teplárna uměla správně reagovat na velké množství provozních stavů podle sezony a aktuálních potřeb odběrů. To umožní provozovateli dosáhnout vysoké flexibility, což je v proměňující se energetice čím dál cennější vlastnost,“ vysvětlil Martin Kafka, zástupce ředitele Závodu 2 Metrostavu DIZ.

Vedle flexibility bude druhým podstatným přínosem investice významné snížení emisí znečišťujících látek a oxidu uhličitého. Nová paroplynová teplárna bude vybavena třemi plynovými turbínami a jednou parní. Společně budou schopné dodat do sítě elektrický výkon ve výši 266 MWe a až 730 GWh elektřiny ročně. Díky tepelnému výkonu 183 MWt a robustní horkovodní infrastruktuře bude vytápět 230 tisíc domácností v Mělníku, Neratovicích a téměř celé pravobřežní části Prahy.

Detailní pohled na hlavní strojovnu nové paroplynové teplárny v Mělníku s plynovými turbínami a technologickým zázemím.
Pohled PPC1 severní | Zdroj: Metrostav DIZ

Výstavba paroplynových zdrojů je v současnosti trendem nejen v Česku, ale také v Německu a dalších evropských zemích. To vytváří tlak na celý dodavatelský řetězec, a především pak výrobce klíčových komponent. „Trh je přehřátý, nejhorší dostupnost na něm mají plynové turbíny. Nám se naštěstí v součinnosti s partnery díky rychlému jednání podařilo včas zajistit sloty ve výrobě, takže i v tomto ohledu jsme připraveni splnit náročný harmonogram,“ dodává Martin Kafka.

Výstavba prvního paroplynového zdroje v Mělníku by měla začít příští rok a skončit v roce 2029. Zakázka má charakter tzv. EPC kontraktu, což znamená, že generální dodavatel zodpovídá nejen za samotnou realizaci, ale také za projektovou přípravu, dodávku technologií a následný servis. Investorem je společnost Energotrans ze Skupiny ČEZ a dodavatelem sdružení společností Metrostav DIZ a Siemens Energy.

Výstavba paroplynové teplárny v Mělníku je spolufinancována ze systému EU pro obchodování s emisemi prostřednictvím Modernizačního fondu. Na realizaci projektu obdržela společnost Energotrans investiční podporu ve výši 7,26 miliard korun, která tvoří více než 50 % z celkových výdajů, i provozní podporu ve formě aukčního bonusu na elektřinu po dobu 15 let od zprovoznění zdroje.

Vizualizace strojovny paroplynové teplárny v Mělníku z pohledu obslužné zóny se zásobníky a technickými objekty.
Detail PPC1 jižní | Zdroj: Metrostav DIZ

Mělník reprezentuje už od předrevolučních dob jedno z nejvýznamnějších energetických center v Česku. Komplex označený jako Teplárna Mělník I dnes zahrnuje šest uhelných kotlů s využitím energie pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v parních turbínách po 60 MWe. Dále zde fungují dva kogenerační bloky Elektrárny Mělník II s výkonem 2x 110 MWe. A do třetice Elektrárna Mělník III s výkonem 500 MWe byla trvale odstavena z provozu v létě roku 2021.

V budoucnu by se areál měl proměnit v symbol moderní energetiky. Od loňského roku funguje na bývalé skládce uhlí fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem 7,3 MWp. Na přelomu let 2027/2028 by mělo být uvedeno do zkušebního provozu zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Co se týče paroplynů, investor zde plánuje vybudovat až tři bloky o celkovém výkonu téměř 1200 MWe, všechny přitom budou připraveny i na spalování vodíku. Mezi další doplňkové technologie dále patří plynová kotelna, elektrokotle, akumulace tepla či bateriový systém na ukládání elektřiny. Celkové investice v lokalitě by mohly dosáhnout 50 miliard korun.

Firmy ze Skupiny Metrostav jsou tradičními dodavateli stavebních i technologických celků v energetice. V minulosti se podíleli na výstavbě paroplynové elektrárny v Počeradech i nového uhelného bloku v Ledvicích. Následně se podílely na modernizacích a ekologizacích uhelných elektráren a tepláren Tušimice, Prunéřov, Mělník či Trmice. Jako specialista na energetiku se v posledních letech profiluje dceřiná společnost Metrostav DIZ.

3 Detail PPC1 jižní
Detailní pohled na hlavní strojovnu nové paroplynové teplárny v Mělníku s plynovými turbínami a technologickým zázemím.
Detailní vizualizace nové paroplynové teplárny Mělník se strojovnou, potrubními mosty a technologickými
Vizualizace areálu nové paroplynové teplárny v Mělníku s napojením na stávající infrastrukturu.

Zdroj: PR článek Metrostav DIZ