Výstavba nových bytů v České republice bude stagnovat, rekonstrukce nadále lákají

Nové byty budou v následujících letech v České republice přibývat podobným tempem jako doposud, ke zrychlení bytové výstavby zřejmě nedojde. Minimálně v následujících třech letech se bytová výstavba nevrátí na úroveň posledního předcovidového roku. Zájem lidí o rekonstrukce stávajícího bydlení nepolevil.

Celková hodnota nově dostavěných bytů v České republice by se v letošním roce měla pohybovat kolem 170 miliard korun, to bude zhruba na stejné úrovni jako v roce 2020. V roce 2019 byla tato hodnota zhruba o 10 miliard vyšší.

„Pandemie se na stavebním trhu projeví až se zpožděním. Letos sice zaznamenáváme rekordní prodeje hypoték, ty ale míří především na projekty rozpracované ještě před startem covidu. Nová výstavba stagnuje a zřejmě zůstane na současných úrovních i v následujících třech letech,“ uvedl Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro Českou republiku a Slovensko, se značkou Ytong největšího výrobce pórobetonu v České republice.

Podle dat Euroconstructu se přitom nová rezidenční výstavba v České republice nevrátí na úroveň roku 2019 minimálně do konce roku 2023. „Na druhou stranu ale nečekáme ani pokles, české stavebnictví je stabilní a robustní sektor, nová bytová výstavba se tak v následujících letech bude pohybovat kolem současných úrovní, s tím bude korelovat i stabilní počet stavebních povolení,“ dodal Peter Markovič.

Stavební útlum se prakticky neprojevil při rekonstrukcích a modernizacích vlastního bydlení. „Češi chtějí bydlet lépe. Poslední rok možná trochu paradoxně přispěl k tomu, že zájem o rekonstrukce neklesl. Lidé tráví ve svém domově více času kvůli práci z domova, chtějí mít bydlení hezčí a pro práci příjemné. Z našich dat vidíme, že zájem o stavební materiály nepolevil,“  vysvětlil Peter Markovič.

Češi tak podle Euroconstructu loni do modernizací a rekonstrukcí svých bytů a domů investovali téměř 70 miliard korun, to je stejně jako před krizí. A výhled pro další roky se pohybuje na stejných úrovních.

„Český bytový fond je pořád relativně zastaralý, stále je co vylepšovat, používat nové materiály. Zájem o rekonstrukce tak zůstane i do budoucna velkým tématem,“ uzavřel.

V Evropě přitom dojde k pozvolnému oživení rychleji. Evropský trh s novým rezidenčním bydlením by měl v roce 2023 dosáhnout zhruba 350 miliard eur, to je asi o 10 procent více než letos. I tato čísla ale budou teprve srovnatelná s rokem 2019, kdy hodnota výstavby rezidenčního bydlení v Evropě dosáhla 354 miliard eur.

Z velkých evropských zemí by se dle Euroconstructu přitom mělo na předkrizovou úroveň dostat nejdříve Německo, které rok 2019 překoná zřejmě již v příštím roce.