stavba jeřáb

Propad o desetinu. Veřejných zakázek loni ubylo, největší investicí bylo metro

Veřejné zakázky ve stavebnictví tvořily loni 30,3 procenta z 566,4 miliardy korun všech veřejných zakázek oznámených veřejnými zadavateli. Počet oznámených veřejných zakázek ve stavebnictví meziročně klesl o 10,3 procenta a reálná hodnota jejich finančního objemu se snížila o 4,6 procenta.

Stavební firmy získaly v průměru každou pátou zadanou veřejnou zakázku. Vyplývá to z analýzy stavebnictví zpracované společností CEEC Research.

V roce 2022 bylo podle analýzy vydáno 1410 řádných oznámení o stavební veřejné zakázce, zatímco o rok dříve to bylo 1572. Celková předpokládaná hodnota oznámení činila 171,7 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 9,8 procenta. Absolutní hodnota veřejných zakázek ve stavebnictví narostla vlivem zvýšení cenové úrovně ve stavebnictví, uvedli autoři analýzy.

„Významní veřejní zadavatelé proklamovali rekordní rozpočty na investice, ale průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 procenta. Ačkoli nominální hodnota objemu vypsaných veřejných zakázek zaznamenává v meziročním srovnání uvedený růst o 9,8 procenta, reálná hodnota naopak poklesla o 4,6 procenta,“ vypočetl Michal Vacek, výkonný ředitel CEEC Research.

Metro, dálnice, rušila se železnice

Mezi největší vydané oznámení o veřejné zakázce patřila loni stavba metra linky D ve výši 24,6 miliardy korun od pražského Dopravního podniku. Druhou obří zakázkou byla stavba dálnice D11 v úseku Trutnov po státní hranici ve výši 13 miliard korun vypsaná Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Z oznámených zakázek bylo zadáno 53,9 miliardy korun, tedy 31 procent. Z celkového objemu oznámených zakázek se později zrušilo pět procent, byly to zakázky za 9,4 miliardy korun. Největší zrušené zakázky byly rekonstrukce trati do Chomutova v hodnotě 1,6 miliardy Kč, kterou vypsala Správa železnic, či zakázka Ředitelství silnic a dálnic ČR na výstavbu telematických systémů na dálnici D10 v hodnotě 956 milionů Kč.

Z analýzy vyplývá, že zadavatelé budou pravděpodobně rušit i další zakázky. „Není to tak, že by veřejný sektor přestal stavební veřejné zakázky úplně vypisovat. Tak špatná situace není a doufejme, že ani nebude. Rozvoj měst a obcí nejde zcela zastavit. Ale je možné, že některé projekty se budou odkládat nebo etapizovat,“ myslí si Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

V roce 2022 bylo ve stavebnictví podle CEEC Research zadáno 5998 zakázek, což bylo o 15,2 procenta méně než v předchozím roce. Hodnota zadaných zakázek činila 193,7 miliardy korun, což představovalo meziroční pokles o 13,7 procenta.

Podle analýzy společnosti IS, která zpracovává data z věstníku veřejných zakázek jinou metodikou než CEEC Research, byla loni hodnota veřejných stavebních zakázek 235,3 miliardy korun, meziročně o 0,2 procenta menší. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 37,8 miliardy korun. Zrušených zakázek bylo skoro 30 procent meziročně více.

red