stavba dělník

Jako v roce 2008. Stavební výroba v Česku zpomaluje, lidé nekupují nemovitosti

Za meziročním poklesem stavební výroby v Česku jsou dál vysoké ceny materiálů či zdražování energií. Situace podle analytiků připomíná u bytové výstavby krizový rok 2008. Pokles analytici odhadují i v dalších měsících.

Stavební výroba v Česku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla meziměsíčně o 1,4 procenta vyšší a v srpnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta. V červenci byla nižší o 2,7 procenta, předtím více než rok rostla.

„Nižší zájem lidí o nákupy nemovitostí není dobrým signálem pro stavebnictví, kterému nadále rostou náklady na stavební materiály a pracovní sílu. Vyšší náklady bude obtížné promítat do cen nemovitostí, které mají tendenci mírně klesat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce stavebnictví dál drtí nekonečný růst cen stavebních prací a materiálů. „Který sice zpomalil, ale nezastavil,“ podotkl. Negativně působí zdražování energií a podle Korce dál chybí pracovníci z Ukrajiny, kteří působí i na kvalifikovaných dělnických pozicích.

Stavební boom se nekoná

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas,upozornil, že u bytové výstavby začíná letos situace pomalu připomínat vývoj po roce 2008. „Kdy rovněž začala bytová výstavba slábnout s tím, jak se zhoršovala celková ekonomická situace. Pokles poptávky po bytech vyvolaný jejich vysokými cenami i dražším financováním vede zřejmě developery jako už tehdy ke zpomalování tempa výstavby a odkládání některých projektů do příznivějších časů,“ uvedl Dufek.

V srpnu vydaly stavební úřady 7425 stavebních povolení, což bylo meziročně o 9,1 procenta méně. Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková uvedla, že v Praze se od začátku roku podle dat ČSÚ povolila výstavba 3252 nových bytů.

„Opět se tak ukazuje, že loňský rok s rekordním počtem povolených bytů byl pouze světlou výjimkou. Rozhodně tedy nejsou pravdivá tvrzení, že by v Praze probíhal stavební boom,“ řekla. Zopakovala, že rychlejší povolování bytové výstavby a zajištění dostatku ploch, na kterých se bude stavět, by ceny nových bytů zlevnilo až o 15 procent.

Dufek uvedl, že nikoho nepřekvapí slabší výsledky stavební výroby ani v dalších měsících. Křeček dodal, že klesá poptávka po nákupu nemovitostí, protože na realitní trh míří méně peněz z hypoték. „V případě, že tato situace bude přetrvávat delší dobu, může docházet k dalšímu poklesu cen nemovitostí,“ řekl Křeček.

Korec nechtěl další vývoj odhadovat. Mnozí investoři podle něj kvůli přetrvávající vysoké inflaci investice pozastavili a vyčkávají, naopak některé velké stavební firmy už vypověděly veřejné zakázky nasmlouvané v minulosti. „Raději zaplatí pokutu, než aby musely dodržet nyní nereálné ceny. Jedno je i nyní ale jasné. Dostupnost bydlení se jen tak nezlepší,“ řekl Korec.

red