veľkoformátová výstavba 1

Stavební výroba meziročně zpomalila. Na vině jsou ceny stavebnin i drahé hypotéky

Meziroční zpomalení stavební výroby způsobil hlavně růst cen stavebních materiálů, stavebních prací a také nedostupnost hypoték. Podle analytiků budou stavebnictví nadále ovlivňovat hlavně rostoucí náklady. Stavební výroba v Česku v červnu podle Českého statistického úřadu dál zpomalila meziroční růst, když reálně stoupla o 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta.

Pozemní stavitelství meziročně vzrostlo o 3,1 procenta, inženýrské stavitelství bylo naopak o 4,2 procenta nižší. Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek poznamenal, že inženýrskému stavitelství pozvolna dochází dech, i když jsou jeho výsledky příznivější než v případě pozemní výstavby.

„Důvodem aktuálního zpomalování výstavby infrastruktury lze hledat v nákladech a lidech. Růst cen stavebních materiálů totiž výrazně změnil rentabilitu veřejných zakázek, které se často staly neprůchodnými,“ doplnil. Inženýrské stavitelství tvoří z velké části dopravní infrastruktura, do pozemního stavitelství pak spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů.

Inflace, pandemie

Ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen očekává, že vývoj stavebnictví budou ovlivňovat růst cen materiálů a jejich nedostatek, což brzdí hlavně dokončování rodinných domů. „K ochlazení poptávky a cenového vývoje na nemovitostním trhu by měly také přispět dražší financování a slabší kupní síla domácností vlivem vysoké inflace,“ doplnil.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec upozornil na to, že přestože v červnu stavební produkce meziročně mírně vzrostla, úroveň výstavby zůstává hluboko pod průměrem před vypuknutím pandemie koronaviru.

Poznamenal, že Jihomoravský kraj v bytové výstavbě již dotáhl dříve dominantní Prahu. Na jihu Moravy se letos začalo 2693 nových bytů a podíl nových bytů se blíží k polovičnímu podílu na celkové bytové výstavbě v kraji.

„Výstavba bytových domů byla vždy doménou Prahy, v ostatních krajích se staví hlavně rodinné domy. Rostoucí ceny stavebních prací i materiálů a stále méně dostupné hypotéky nejspíš i tento zvyk mění. Jestli jde o změnu dlouhodobého trendu, uvidíme až v dalších měsících,“ dodal Korec.

Nové bydlení je stále nedostupnější

Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková upozornila na to, že v Praze se v červu povolilo jen 125 nových bytů v bytových domech a od začátku roku zatím 2315. Město přitom potřebuje každoročně povolit a stavět nejméně deset tisíc nových bytů, uvedla.

Společnost Xella, která v Česku vyrábí stavební materiály, očekává, že trh s bydlením budou táhnout hlavně rekonstrukce a investice do nich letos meziročně vzrostou o 20 procent na více než 80 miliard korun. Společnost vychází z dat evropské stavební asociace Euroconstruct.

„Nové bydlení se kvůli vyšším cenám, drahým energiím i růstu úrokových sazeb hypoték stává stále nedostupnějším. České domácnosti ale chtějí bydlet lépe,“ uvedl generální ředitel společnosti Peter Markovič. Dodal, že český bytový fond je velmi zastaralý a průměrné stáří bytu či rodinného domu je téměř 40 let.