Stavební výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst na 7,9 procenta

Stavební výroba v Česku v červnu meziročně dále rostla, růst zrychlila na 7,9 procenta. V květnu po více než rok trvajícím propadu rostla o 5,8 procenta. V červnu si pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, polepšilo meziročně o 8,3 procenta a produkce inženýrského stavitelství, které zahrnuje třeba stavby silnic a železnic, stoupla o 6,9 procenta.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně zůstala v červnu stavební produkce na stejné úrovni. Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než deset procent.

„Stavební produkce v červnu navázala na dobrý květnový výsledek. Lépe si opět vedlo pozemní stavitelství, které se na rozdíl od inženýrských staveb porovnávalo s nižší srovnávací základnou,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

Růstu brání drahý stavební materiál

Podle odborníků je pro stavebnictví výhodou dostatečná zásoba práce. Naopak dolů ho tlačí nedostatek pracovníků a stavebních materiálů, které kvůli tomu výrazně zdražily.

Také průmysl musí řešit vysoké ceny vstupů a nedostatek pracovníků, vedle toho se však stále více musí vypořádávat s problémy v dodávkách dílů. Nedostatek zdrojů a surovin negativně ovlivňuje podle analytiků i vývoz zboží z ČR, ačkoli zakázek přibývá.

„Stavebnictví za červen vyslalo neutrální signál, když produkce meziměsíčně stagnovala. Obecně je výsledek stavebnictví za první polovinu roku relativně příznivý a indikuje pro letošek růst stavební produkce kolem čtyř procent, což je s ohledem na předchozí ekonomický šok příznivý vývoj,“ uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka.

Od loňského jara, kdy začala v ČR epidemie koronaviru, stavebnictví vytrvale oslabovalo a v několika měsících loňského i letošního roku se meziročně propadlo i o více než deset procent. Letos by tak mělo podle oslovených odborníků vzrůst v jednotkách procent.

Počet domů klesl, bytové domy naopak rostly

V červnu vydaly stavební úřady 8232 stavebních povolení, meziročně o 4,9 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 44,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla zhruba o polovinu.

Počet zahájených bytů byl v červnu meziročně vyšší o 54,7 procenta, bylo jich 4246. „V bytových domech rostl počet zahájených bytů téměř čtyřnásobně, když bylo zahájeno větší množství projektů napříč republikou, zejména v Praze, Libereckém a Jihomoravském kraji,“ podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová. V rodinných domech stoupl počet zahájených bytů o 9,2 procenta.

Počet dokončených bytů v červnu meziročně klesl o 8,5 procenta na 2251 bytů. V rodinných domech byl pokles zhruba pětinový, naopak v bytových domech počet dokončených bytů o více než dvě pětiny vzrostl.

red