starý dům

Češi začali skupovat staré domy. Za větší zájem může „babička“

Po spuštění výhodnějších úvěrů z programu Oprav dům po babičce na rekonstrukci nemovitostí se zvýšil zájem o koupi starých domů. Průměrný počet reakcí na jednu nabídku meziročně vzrostl přibližně o 40 procent. O výhodnější 3,5procentní úvěr na zateplení a dílčí rekonstrukce nemovitosti lze žádat od letošního března.

„V nabídce Bezrealitky je nyní více než 15 procent starých domů, tedy přibližně každý sedmý dům z celkové nabídky. Jejich průměrná cena je přibližně o 20 procent nižší než průměrná cena domů obecně. Samozřejmě se ceny liší především podle kraje a lokality,“ uvedl výkonný ředitel realitního portálu Bezrealitky.cz Martin Ponzer.

Čím blíže je dům situován ke krajskému městu, tím je dražší. Například staré domy ve Středočeském kraji stojí průměrně 53.804 korun za metr čtvereční a v Jihomoravském kraji 43.503 korun za metr čtvereční. V případě domů „po babičce“ se typicky podle Poznera jedná o domy ze třicátých až z padesátých let minulého století.

Alternativa pro mladé rodiny

Staré domy zažily v loňském roce podle dat Bezrealitky největší pokles cen ze všech typů nemovitostí, a to v průměru o deset procent. V některých případech ceny klesly až o 34 procent. Nižší ceny v kombinaci s možností získat podporu na rekonstrukci tak letos zvýšily poptávku po starších domech.

Poptávka by podle realitního portálu tak mohla vést k zastavení poklesu cen starších domů a možná i k jejich opětovnému nárůstu. „Starý dům se stává zajímavou alternativou pro ty, kteří chtějí vlastní bydlení a koupě bytu ve velkém městě je nad jejich možnosti,“ dodal Ponzar.

Program Oprav dům po babičce je podle ministerstva životního prostředí určen především pro mladé rodiny. Žadatel musí být ekonomicky aktivní, tedy musí být zaměstnaný, podnikat nebo si hledat práci. Nesmí vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení, může ale mít polnosti a lesy.

Zároveň všichni členové domácnosti musí mít v podpořené nemovitosti trvalý pobyt a deset let od dokončení projektu ji musí k bydlení využívat. To se nevztahuje na děti, které se osamostatní. O nový 3,5procentní úvěr mohou žádat i ti, kteří již dotaci v programu Oprav dům po babičce získali v předchozích měsících.

Na komplexní zateplení domu je možné přes program získat až milionovou dotaci a na jednotlivé dílčí opatření, jako jsou zřízení fotovoltaiky, kotlů, tepelných čerpadel, zelené střechy a dalších, maximálně 200.000 korun. K celkové částce mohou žadatelé získat bonus ve výši 50.000 korun za každé nezaopatřené dítě v domácnosti, 10.000 korun za každé kombinované dílčí opatření a dalších deset procent získají žadatelé ze znevýhodněných regionů. Část podpory může být vyplacena předem, nesmí ale přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů.