komerční nemovitost

Investice do komerčních nemovitostí netáhly. Výnosy však přináší retail

Z přehledu investičního trhu komerčních nemovitostí za 4. čtvrtletí 2021 vyplývá, že v roce 2021 objem investic klesl již druhý rok v řadě, ačkoliv v posledním čtvrtletí byly prodeje meziročně o 8 procent vyšší. Studii zveřejnila společnost Colliers, která poskytuje diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správu investic.

V loňském roce činil celkový objem realizovaných investic 1,79 miliardy eur. Z tohoto objemu měly největší podíl kanceláře s 35 %, těsně následované průmyslovými nemovitostmi s 32 %. Následovaly maloobchodní a rezidenční sektory s 13 % a 10 %.  Největší investicí čtvrtého kvartálu byl prodej pražského sídla Generali s výměrou 36 tisíc m2.

„Roční výsledek představuje meziroční pokles o 33 %, který je však stále mírně zkreslen velkou transakcí Heimstaden Residomo ze začátku roku 2020. Ve srovnání s rokem 2019 představuje loňský objem pokles o 45 %. Důležitější však je, že dynamika, kterou trh získal během druhé poloviny roku 2021, se pravděpodobně přenese i do roku 2022,“ říká Josef Stanko, analytik společnosti Colliers.

Největší realitní transakce

Největší a nejvýznamnější transakce ve čtvrtém čtvrtletí tvořily kanceláře, několik průmyslových areálů, různé maloobchodní nemovitosti a klíčové pozemky pro budoucí výstavbu. „Celkový objem investic ve 4. čtvrtletí 2021 dosáhl přibližně 579 milionů eur, což představuje cca 30 % mezikvartální nárůst a cca 8% meziroční nárůst. Kromě kanceláří a průmyslových prostor byly v posledním čtvrtletí ostatní třídy nemovitostí méně aktivní,“ přibližuje Josef Stanko.

Za zmínku podle něj však stojí maloobchodní sektor s objemem 76 milionů eur, což představuje 13% podíl na objemu posledního čtvrtletí. Kancelářská aktiva dosáhla podílu 36 %, zatímco podíl průmyslového sektoru činil přibližně 47 %. Colliers v daném období zaznamenal celkem 29 uzavřených transakcí.

Za největší transakcí závěru roku 2021 stála CPI Property Group, která prodala rozsáhlou kancelářskou nemovitost o rozloze téměř 36 000 m2 v Praze 4 na Pankráci společnosti Generali. Ta zde dlouhodobě sídlí a již avizovala přípravu rekonstrukce. Další zajímavou transakcí byl prodej trojice nemovitostí v Karlíně v Praze 8 společností Revetas.

Vzhledem k tomu, jak je tento dílčí trh mezi nájemci oblíbený, získal nový vlastník, společnost Českomoravská Nemovitostní, důležitý přírůstek do svého vlastního portfolia. V současné době již patří mezi největší poskytovatele kancelářských prostor v Praze. V oblasti průmyslových nemovitostí koupil americký fond Exeter dvě nemovitosti v Multimodal Parku Ostrava Mošnov od společnosti Concens. Navázal tak na svou dřívější akvizici průmyslových aktiv v Nošovicích a dohromady jde o jednu z největších akvizic roku 2021.

Nejzajímavější transakce na českém trhu nemovitostí v roce 2021
Nemovitost Sektor Kupující Kraj Kvartál
Nová Karolína Office Park Kanceláře RT Torax Moravskoslezský Q1
Parkview Kanceláře DEKA Praha Q1
Arete CZ Portfolio Industrial Cromwell ČR Q1
Prague Proton Therapy Centre Smíšený Raiffeisen Leasing Praha Q2
Avenir Business Park (bez budovy E) Kanceláře AFI Europe Praha Q2
Explora Business Centre Kanceláře Trigea Praha Q2
P3 APEX CZ Portfolio Industrial CGL Praha Q3
Logistics Park Nošovice Industrial Exeter Moravskoslezský Q3
Mint Living Vysočanský mlýn Rezidenční Mint Group Praha Q3
Generali Česká HQ Kanceláře Generali Praha Q4
Revetas portfolio Kanceláře ČM-N Praha Q4
Ostrava Multimodal Park Industrial Exeter Moravskoslezský Q4

Největší výnosy přináší retail

Poptávka po průmyslových nemovitostech nadále převažuje nad obchodními příležitostmi a Colliers odhaduje, že se výnosy z prvotřídních průmyslových nemovitostí snížily na 4 %, což je stejné jako výnosy z nejlepších kancelářských prostor na 4,00 %.

Maloobchodní nemovitosti zůstaly relativně stabilní, s výjimkou retail parků, kde přetrvává poptávka, která hýbe cenami vzhůru. Proto se podle našeho názoru výnosy z prvotřídních retail parků posunuly na hodnotu 5,50 %, a to u těch aktiv, která mají nejvýhodnější polohu a skladbu nájemců.

„Velký otazník leží u výnosů z rezidenčních nemovitostí nejvyšší kategorie. V Praze, kde jsou ceny za m2 nejvyšší, mohou investoři dosáhnout výnosu něco mezi 2,00 % a 4,50 %. S rostoucími cenami výstavby je ale obtížné předvídat výnosy budoucích PRS projektů,“ upozorňuje Josef Stanko.

Výhled do roku 2022

Za předpokladu, že pandemie v Evropě pomalu skončí, má trh příležitost vrátit se na úroveň výkonnosti před pandemií. Organizace získávají stále více zkušeností s hybridní prací, jsou adaptabilnější a odolnější. Další výzvy, jako je rostoucí inflace, zvyšující se náklady na energie, rostoucí úrokové sazby a snižující se dostupnost pracovní síly, přetrvávají, ale poslední dva roky učí dívat se do budoucna optimisticky.

„Pokud si investiční trh udrží současnou dynamiku, mohli bychom v roce 2022 očekávat objem transakcí někde mezi 2,0 a 2,4 miliardami eur. Investoři by měli sledovat kancelářská a průmyslová aktiva. Ta, jak se ukázalo v loňském roce, budou vždy dobrou volbou s nižším rizikem, stabilními výnosy a určitým růstem nájemného,“ uzavírá Josef Stanko.

red