Český developer promění brownfield v Bělehradu. Projekt za 9,5 miliardy navrhl britský architekt

Mezinárodní developerská skupina UDI Group připravuje v srbském hlavním městě Bělehradu svůj vůbec největší projekt Duga. Investovat do něj bude víc než 9,5 miliardy korun. Na pozemku po bývalé továrně na barvy vznikne 2320 bytů a zhruba 40 tisíc m2 kanceláří. V mezinárodní architektonické soutěži investor vybral udržitelný návrh předního britského architekta Iana Bogla.

„Duga je skvělým příkladem spolupráce města se soukromým investorem. Původní projekt, který počítal hlavně s kancelářemi, jsme po dohodě s městem připojili k celoměstské změně územního plánu, kterou Bělehrad inicioval kvůli transformaci původního drážního tělesa na lineární park, který sousedí s naším pozemkem,“ vysvětlila ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.

Duga
Duga
Duga
Duga
Duga
Duga
Duga
Duga

„Nyní je náš projekt polyfunkční s převažujícím bydlením, po kterém je v hlavním městě Srbska větší poptávka. Zhruba 80 procent projektu tak budou tvořit byty, kterých vznikne na obrovském brownfieldu celkem 2320. Pro kanceláře bude využito asi 40 tisíc m2, zvažujeme i hotel,“ doplnila Fialková.

Skupina nyní ukončila mezinárodní architektonickou soutěž, které se účastnily ateliéry z celého světa včetně českých, ale také srbských. V silné mezinárodní konkurenci zvítězil projekt předního britského architekta Iana Bogla. „Návrh nás přesvědčil především skvělým urbanistickým řešením, které klade velký důraz na výhledy na park i na Dunaj ze všech budov a také velmi vysokým environmentálním standardem,“dodala Fialková.

Duga – středobod Bělehradu

„Naším cílem bylo maximalizovat potenciál lokality. Samotné místo pro nás bylo inspirací. Duga je fantastická lokalita, která se po dokončení projektu stane jedním ze středobodů celého Bělehradu. Vždy se na věci díváme trochu jinak a věřím, že právě to zaujalo investora,“ vysvětlil architekt Ian Bogle.

Přímo v Srbsku s Boglem spolupracuje nejen srbský tým UDI Group, ale také místní ateliér ZAP, který vize předního mezinárodního architektonického týmu Iana Bogla pomáhá zasazovat do místních norem a reálií.

Duga
Duga | Zdroj: Bogle Architects

Aktuálně srbský tým UDI Group spolu s architekty pracuje na projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí na část stavby, která přímo navazuje na městský lineární park. „Stavět bychom chtěli začít někdy v průběhu příštího roku,“ dodala Fialková.

„Uvědomili jsme si, že tuto lokalitu se severním výhledem na Dunaj a na jihu zároveň s výhledy na nový městský lineární park by bylo lépe řešit samostatnými budovami než tradičním městským blokem. Vsadili jsme proto hlavně na tyto unikátní výhledy. Věříme, že právě to je klíčem k maximalizaci hodnoty a architektonické čistoty v této lokalitě,“ zdůvodnil Bogle specifický tvar navržených bytových domů.

Udržitelnost na prvním místě

Bytové domy i kanceláře budou postaveny ve velmi vysokém environmentálním standardu. „Spolupracujeme na projektu s expertem Dejanem Mileničem z  hydrogeologické fakulty tamní univerzity, se kterým řešíme možnosti využívání geotermální energie pro získávání tepla. Pro projekt počítáme s moderními úspornými technologiemi, jako je kombinace podlahového topení a pasivních stropů, což je jednak uživatelsky nejpříjemnější a zároveň energeticky nejefektivnější řešení chlazení a vytápění budovy. Zvažujeme možnosti využití fotovoltaiky,“ shrnula základní prvky environmentálního řešení Fialková.

Duga
Duga | Zdroj: Bogle Architects

„V projektu Duga jsme zvolili co nejpasivnější přístup a zaměřili jsme se hlavně na orientaci budov, která sama o sobě vede ke snížení spotřeby energie tzv. „fabric first“ designovým přístupem, kdy udržitelnost je základním principem projektu od samého začátku. Důraz jsme kladli na správně izolovanou obálku budovy pro zajištění nízkých nákladů na energie,“ dodal Bogle.

Ian Bogle

Začínal jako ředitel projektů v architektonickém ateliéru špičky světové architektury Normana Fostera. Vlastní ateliér Bogle Architects založil v roce 2012. Oceňované studio nyní působí v 28 zemích v Asii, Africe, Evropě, na Středním východě a v Jižní Americe. Věnuje se mnoha různým typologiím budov a sektorů.
Navrhl například budovu ELI Beamlines v Praze, ve které jsou umístěny nejvýkonnější lasery na světě, největší mateřskou školu na světě The Early Learning Village v Singapuru pro více než 2100 dětí předškolního věku, nebo obytnou budovu v Londýně s integrovanými větrnými turbínami pro výrobu čisté elektřiny.
red