Vinařství u jezera Balaton
Galerie(16)

Vinařství u jezera Balaton

Okolí jezera Balaton není jen vyhledávaným letoviskem, ale díky svému klimatu i vhodné prostředí pro pěstování vinné révy. Zdejší kopce sopečného původu jsou pokryté vinicemi a hojně se zde vyskytují malé zapuštěné místnosti, které sloužily jako vinné sklepy. Vinařství Laposa obhospodařuje asi 20 hektarů okolních vinic a pod jeho značkou Bazaltbor se skrývají vína s charakteristickým aroma, které získávají díky zdejšímu čedičovému podloží.

Vinařství Laposa zaznamenalo v posledních letech razantní vývoj a stálo před nutností rozšířit své prostory pro výrobu a zároveň turismus s vínem spjatý. Architekti z maďarského studia Kis Péter Építészműterme dostali za úkol vytvořit nový areál, kam se přesune výroba z původního rodinného sklepa a zároveň bude sloužit k prezentaci místních vín. Objekt požadovaného rozsahu by v místní krajině působil nepatřičně, proto je ve výsledku nad povrchem pouhá čtvrtina celého objemu. Architekti zvolili střízlivou formu, která je inspirována klasickými původními vinařstvími v této oblasti. Fasáda je tvořena z prefabrikovaných panelů z pohledového betonu se vzorem vinné révy, který se pne kolem celého objektu. V místech, kde bylo nutné zajistit denní světlo, jsou betonové desky nahrazeny sklem a krycími perforovanými kovovými deskami.

Jediné ze tří podlaží technologického procesu je umístěno nad zemí. Zde se hrozny vybírají, třídí a umísťují do kontejnerů zapuštěných do podlahy. V dalším podlaží je umístěn mobilní lis a zcela vespod pak ocelové fermentační barely, ve kterých je uskladněn mošt. Víno dozrává v dlouhém sklepě hluboko pod zemí. Sklep má klenbu podobnou té v tradičních sklepech, osa sklepa je však několikrát zalomená a jeho konstrukce je železobetonová. Povrch sklepa je vyskládán z cihel, které však nejsou kladeny podle principu klasické vazby, ale diagonálně, takže budí dojem tkaniny.

Bazaltbor-winery
Architekt: Kis Péter Építészműterme Kft., Péter Kis, Bea Molnár
Klient: Bazaltbor-Badacsony Kft. Laposa Pincészet
Ralizace: Maďarsko, 2010

-vb-
zdroj: Kis Péter Építészműterme
foto: Zsolt Batár