Současná nizozemská architektura
Galerie(11)

Současná nizozemská architektura

Úzké cihlové domečky, větrné mlýny a nekonečný horizont. Tak známe Nizozemsko už z obrazů barokních malířů. Od nepaměti se tato malá země musí potýkat s faktem, že dvě třetiny půdy leží pod úrovní mořské hladiny. Stále tak hrozí záplavy, voda je všudypřítomná a půdy je věčný nedostatek. Obyvatelé této nehustěji osídlené země Evropy tak žízní po inovacích a modernizaci jejich prostředí. Nizozemská architektura se proto vyznačuje experimentováním, využíváním nových technologií, konstrukcí i materiálů. Zároveň ale zůstává velmi racionální.

Laboratoř infekčních onemocnění v Groningenu, De Zwarte Hond, foto: De Zwarte Hond

V Nizozemsku sídlí hned několik studií, které hýbou světem architektury. Jedním z nich je studio MVRDV. Jejich nezapamatovatelný název je odvozen od jmen zakládajících architektů, kterými jsou Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vries. Studio MVRDV je známé pro neutuchající nadšení při hledání nové typologie nejen obytných domů. Jejich portfolio zahrnuje jak drobné projekty, tak velké obytné komplexy. Letos na sebe výrazně upozornili novou veřejnou knihovnou ve Spijkenisse u Rotterdamu, která nese příznačné jméno „Hora knih“.

Technická univerzita v Delftu je líhní skvělých architektů. Nejen MVRDV byli jejími studenty, ale i architekti dalšího světoznámého studia NL Architects vzešli z tamější fakulty architektury. Jejich snové návrhy oslovily i kanadského podnikatele, který si od studia NL Architekcts nechává navrhnout okázalé sídlo na Floridě, jehož střecha by byla celá jedním velkým bazénem. Dvě zmíněná architektonická studia však zdaleka nejsou jediná, která v Holandsku stojí za pozornost. Jako dobrý průvodce po tom dobrém, co se za poslední dva roky na území Nizozemska postavilo, může posloužit výběr nominovaných staveb na Cenu za evropskou architekturu Mies van der Roha Award 2013.

REM island v Amsterdamu,CONCRETE, foto: ewout huibers for concrete

EYE Film Institut Netherlands v Amsterdamu, Delugan Meissl Associated Architects DMAA, foto: Iwan Baan

Villa 4.0 v Naardenu, Dick van Gameren Architecten B.V, foto: Pedro Kok

Kancelář IMd v Rotterdamu, Ector Hoogstad Architecten, foto: Petra Appelhof

Floriade2012 Estonian pavilion Venlo, KUU Architects, foto: Joel Kopli

IJburg Block 65b v Amsterdamu, Moriko Kira Architect, foto: Jeroen Musch

Book Mountain v Spijkenisse, MVRDV, foto: Jeroen Musch

Villa L v Utrechtu,  Powerhouse Company, foto: Christian van der Kooy

Kameleon v Amsterdamu, NL Architects, foto: Luuk Kramer


-vb-
zdroj: miesarch.com