Vila u moře
Galerie(22)

Vila u moře

Waterstudio.NL, nizozemská architektonická kancelář, stojí za návrhem originální soukromé rezidence – vily u moře v holandském městě Westland. Klient chtěl svou vilu koncipovat originálně a přál si, aby i za padesát let zůstala stále moderní.

Architekt Koen Olthuis proto navrhl spektakulární stavbu, vynikající jedinečnými křivkami. Fasády vily New Water každého upoutají svými zakulacenými tvary.

Omezení jako benefit

Koen Olthuis, architekt a zakladatel Waterstudia.NL, měl po prohlídce místa budoucí stavby jasno. Jeho představou byl elegantní dům, který by do prostředí nejen dokonale zapadl, ale navíc jej i dotvořil. Aby byl v dané lokalitě zachován venkovský ráz, byla limitující podmínka, že dům má povoleno pouze jedno podlaží nad terénem. Nakonec se toto omezení ukázalo jako prospěšné, protože se díky jemu Waterstudio.NL rozhodlo přidat podlaží pod úrovní terénu a v rámci omezených rozměrů obvodového pláště budovy rozšířit obytné prostory. Řešení prosvětlení spodního patra atriem dnes patří k hlavním skvostům domu.

Tvary determinovaly výběr materiálů

Objem stavby je vymezen bílým rámem, který doplňují rozsáhlé prosklené plochy, takže vila je poměrně transparentní. Aby výsledek nepůsobil příliš sterilně, proteplují a zjemňují fasádu plochy ze dřeva. Bílý rám, obíhající celé průčelí, stavbu uzavírá do kompaktního celku a brání pohledům zvenčí. Uprostřed pak rám jakoby vybíhá do prostoru a svým řešením naznačuje místo vstupu do domu, které je orientováno tak, aby do něj proudilo ranní slunce.

Aby mohlo vzniknout toto konstrukčně neobvyklé řešení, navíc v blízkosti moře, tedy s velkými klimatickými nároky, bylo nutno pečlivě volit materiály. Bylo nutno vyhovět i investorovi, který požadoval, aby stavba byla stále jako nová. Volba ze všech zmiňovaných důvodů padla na materiál DuPont Corian v odstínu Cameo White. Jeho povrch je neporézní, tedy absolutně odolný proti vodě a povětrnostním vlivům. Fasády jsou absolutně hladké, takže se téměř nešpiní. Díky tomu bude i za několik desetiletí fasáda vypadat stále stejně krásně, jako v den instalace. Navíc po celou tu dobu nebude třeba téměř žádná údržba.

Pro výběr Corianu hovořila i další přednost, jak potvrdil architekt Olthuis, a to, že s ním lze snadno vytvářet nejrůznější efekty. Je možné jej ohýbat či napojovat beze spár, volit ze široké palety barev. Výsledkem je stavba beze spár a rušivých detailů jako jsou okapy, okenní rámy nebo přesah střechy. Zůstává jen čisté řešení.

Interiér je pokračováním vnějšího konceptu

Kromě samotné stavby navrhnul Koen Olthuis také její interiér a zahradu. To mu umožnilo vzájemně sladit aspekty všech řešení do jednotného celku, kde hlavním light motivem je transparentnost.

Celý dům má vytvořenu otevřenou dispozici, téměř bez dveří. Hlavním vchodem se vstupuje do otevřené chodby, která pokračuje dvěma směry, tak jak vybíhají ramena domu. V přízemí je obývací pokoj, kuchyň a jídelna. Nábytek navržený Olthuisem má kulaté rohy a měkké materiály, vyjma Corianu na některých plochách. Ten je použit v kuchyni, která se nachází uprostřed přízemí, na unikátním kuchyňském ostrůvku s povrchem, který bez jakéhokoli zlomu přechází v bočnici.

Ze stejného materiálu jsou i kuchyňské skřínky. Protiváhou hladkým povrchům z Corianu jsou materiály s efektem měkkého polstrování. Neobvyklá je například polstrovaná stěna s krbem, která rozděluje obývací prostor a kuchyň. Dalším originálním kusem nábytku je oválný jídelní stůl pro deset osob, který svým řešením neumožňuje nikomu sedět v čele stolu. Atmosféru v přízemí dotvářejí dlouhé prosklené stěny, které opticky propojují vnější a vnitřní prostředí.

Podzemní podlaží je určeno rodinný život a nacházejí se v něm ložnice, dětský pokoj, wellness a obývací pokoj. Hlavní ložnice má otevřený půdorys napojený na vnitřní zahradu na jednom konci budovy. Vnitřní zahrada s oblázky a bambusy jako by byla součástí wellness, náležejícího k ložnici. Obývací pokoj je situován do středu podzemního podlaží a stává se tak místem setkávání. Ačkoli je podzemní podlaží zcela pod úrovní terénu a chráněno před pohledy zvenčí, uvnitř je pocit obyvatel, díky vnitřnímu atriu, příjemný.

Vila New Water je dokladem toho, že pojmy jako transparentnost a ladné křivky mohou plynule přecházet z krajiny, přes architekturu až k interiérovému designu.

Marie Urbancová
Zdroj: Happy Materials
Foto: Koen Olthuis – Waterstudio.NL