Světlo, teplo, země, voda. Rodinný dům u Prahy bere budoucí výzvy vážně

V malé obci na okraji křivoklátských lesů nalezneme typickou českou rekreační oblast s mnoha chatami a chatkami, které zde vyrostly v dobách tuhé normalizace, aby mohli Pražané alespoň na víkend opustit šeď oprýskaného velkoměsta. Jednu z chat na rovinatém pozemku však nahradil pasivní rodinný dům, který reaguje na aktuální problémy dneška – energetickou a klimatickou krizi.

Ještě než svět ochromila pandemie a válka na Ukrajině, rozhodli se nynější majitelé domu k zásadní životní změně. Vytvořit své bydlení na principech odpovědného přístupu k životu a respektu k přírodě, kterou je třeba chránit. Po ruce jim byla architektonická kancelář Stempel & Tesar architekti, která jejich zadání vyplnila.

Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci

Půdorys pasivního domu na okraji obce Malé Kyšice se blíží tvaru čtvrtkruhu vymezenému zdmi z pohledových betonových tvárnic, zaoblená stěna a stropy jsou dřevěné. Dům se rozevírá jihozápadním směrem, do vzrostlé zahrady. Celoprosklená fasáda sestává z oken v antracitových rámech, která stíní žaluzie v trojskle. Přesahující stropní trámy tvoří krytý ochoz, na spodní úroveň navazuje terasa.

Kontrast betonových a dřevěných konstrukcí se bohatě uplatňuje rovněž v interiéru. Přízemí patří obývacímu pokoji s kuchyní a jídelnou, otevřené schodiště vede do patra se čtyřmi ložnicemi. Podél betonových stěn jsou situovány koupelny a další technické a skladovací prostory.

Možná to byl šestý smysl majitelů, ale už od počátku se projekt ubíral směrem co nejmenší energetické náročnosti. Architekti proto při plánování mysleli na čtyři prvky – světlo a teplo, země a v neposlední řadě voda.

V létě se nepřehřívá, v zimě hřeje

Dům se otevírá slunečním paprskům jako vějíř. „Nasává energii a snaží se s ní hospodárně nakládat. Díky tvaru dopadají do interiéru první i poslední paprsky slunce. Stejně jako přijímat slunce, umí se dům i bránit nepříjemnému přehřátí díky přetažené střeše a horizontální cloně, která chrání okna před letními poledními paprsky a v patře slouží i jako balkon,“ vysvětlují autoři Ján Stempel a Jan Jakub Tesař, jak se jim povedlo docílit příjemného tepelného komfortu.

Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci | Zdroj: Filip Šlapal

Kromě pragmatického tvaru a pasivnímu stínění pomáhají v letních dnech i žaluzie, které jsou vestavěné do trojskel a díky kvalitnímu provedení a moderním technologiím mají srovnatelnou účinnost jako žaluzie venkovní.

Myslelo se však i na zimní období, kdy se díky tepelným ziskům ze slunce snižují náklady na vytápění. Soběstačnosti pomáhají i krbová kamna v srdci stavby s výměníkem tepla. Kolem krbu se vine schodiště k ložnicím, které jsou v patře nad obývacím pokojem.

Pokoje jako kajuty

Hlavní konstrukce stavby je z obnovitelného materiálu – dřeva. Trámová konstrukce respektuje tvar domu a odhaluje konstrukční principy doslova do posledního detailu, včetně ocelových spojů a táhel, která dotvářejí charakter interiéru i exteriéru. Mezi trámy je vestavěn nábytek takovým způsobem, že jednotlivé pokoje evokují kajuty.

„Pro udržitelný přístup je ale důležité dbát i na trvanlivost a životnost. Proto z návětrných stran chrání dům stěny s betonových tvárnic. Sendvičová stěna s tepelnou izolací pomáhá i přirozené akumulaci tepla a tím i stabilitě domu. Veškeré technické zázemí a koupelny jsou soustředěny právě u těchto pevných a stabilních stěn a tvoří jakousi vyrovnávací zónu mezi jižní a severní stranou,“ dodávají architekti.

Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci |

Voda, která se využije dvakrát

Každý, kdo se zajímá o svět kolem sebe, ví, že v budoucnu bude největším problémem dostatek vody. Architekti na to pamatovali i v případě tohoto domu. Chytré nakládání s vodou je viditelné na první pohled. Koupací jezírko optimalizuje využívání dešťové vody a vody na zálivku je dostatek i v během sucha i díky vlastní kořenové čistírně.

Zadržení povrchové vody v zahradě příjemně ovlivňuje klima i v bezprostřední blízkosti stavby. Z pozemku neodtékají do kanalizace žádné odpadní vody. Veškerá voda je využita a minimálně dvakrát přinese užitek. Stejně tak se hospodaří i s odpadním vzduchem, který díky rekuperaci ohřívá čerstvý vzduch zvenčí v zimních měsících.

Dům který se otevírá slunci
Dům který se otevírá slunci | Zdroj: Filip Šlapal

Na zahradě najdeme i další doklady o tom, že znovu využít lze prakticky vše a není nutné produkovat další výrobky a plýtvat surovinami. Nalezneme tu zakopaný systémový sklep z recyklovaného plastu a pro sklad zahradních potřeb a kol slouží použité lodní kontejnery. Dům žije vlastním nenáročným životem a postupně srůstá se zahradou.

„Principy použité při stavbě budou aktuální i poté, až překleneme aktuální tíživé problémy a všichni si připustíme klimatickou hrozbu, kterou jsme pod návalem nejistoty posledních let možná moc upozaďovali,“ podotýkají Ján Stempel a Jan Jakub Tesař.

Dům, který se otevírá slunci

Lokalita: Malé Kyšice, Česko
Studio: Stempel & Tesar architekti
Autoři: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 127 m²
Užitná plocha: 157 m²