Tři moderní byty v jednom dvojdomku

Rekonstruovat dvojdomek je podstatně náročnější než řešit přeměnu samostatně stojícího domu. Zvláště pokud máte z bývalého dvojdomku vytvořit tři samostatné moderní byty. V případě rodinného domu v Praze vyhrála varianta, která vycházela z původních proporcí domu. Aby architekti získali dostatek prostoru k vytvoření tří moderních bytových jednotek, přesunuli schodiště ven.

Skryté schodiště

Ke světlému domu, který má na ulici hodně tvarově podobných „bratříčků“, přiléhá po rekonstrukci masivní tmavá hmota. Navazuje na původní půdorys domu. Ukrývá se v ní schodiště se vstupy do jednotlivých bytů.

Pozitivem tohoto řešení jsou vstupy do bytů, které jsou chráněny před nepřízní počasí; nejvyšší patro také získalo velkolepou terasu umístěnou navrchu přistavené hmoty.

Jelikož celá šedočerná konstrukce je jakoby přilepena k domu ze strany soukromé zahrady, z ulice zůstává původní vzhled domu zachován a ničím nerušen.

Rekonstrukce RD v Praze 12

Hra s hmotou

Přeměnu domu řešili architekti ze studia Mio architects, s. r. o. „V návrhu jsme vycházeli z původního objektu, ale hráli jsme se s hmotou. Naším finálním rozhodnutím bylo rozšířit původní hmotu domu o prvek, ve kterém je ukryto schodiště a vstup do jednotlivých bytů.

V přízemí je vytvořen krytý vstup do technického zázemí. Nachází se zde také ateliér a místnost na odkládání kol,“ vysvětluje přístup autorů studie architektka Jana Šimánková.

Rekonstrukce RD v Praze 22

Bílá a antracitová

Modernizace se dočkala samozřejmě i fasáda. Charakterizuje ji jednoduchý kontrast bílé omítky a antracitových okenních rámů. Ve stejné barvě je řešena nová střecha, zábradlí balkonu, oplocení a další detaily. Hmota schodiště je opláštěna lakovaným tahokovem.

Pro tento materiál se tvůrci návrhu rozhodli díky jeho schopnosti dostatečně krýt a zároveň působit vzdušně a odlehčeně. Netvoří úplnou bariéru, protože je v podstatě průhledný. Z dálky však splývá do celistvé vrstvy.

Rekonstrukce RD v Praze 04

Jaké dispozice mají byty?

Patro na úrovni ulice zahrnuje dvě bytové jednotky a kuchyňský kout (2 + kk). Obě mají vlastní předzahrádku. V podkroví se nachází prostorný a vzdušný byt typu 3 + kk se dvěma koupelnami. K tomuto bytu přiléhá velká terasa nacházející se na antracitové přístavbě schodiště.

Interiér všech tří bytů je řešen v jednoduchém čistém stylu s industriálním nádechem. Kontrast bílé a antracitové barvy zjemňuje všudypřítomné dřevo. Atmosféru dotvářejí obnažené cihly.

Rekonstrukce RD v Praze 09

Rekonstrukce RD v Praze ve zkratce
Architektonické studio: Mio architects, s. r. o.
Autoři návrhu: Jana Šimánková, Vít Černý, Radka Bartošová
Lokalita: Praha, ČR
Rok realizace: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Vít Černý