Štajnhaus nebyl projekt - Štajnhaus byl proces
Galerie(12)

Štajnhaus nebyl projekt – Štajnhaus byl proces

Ve staré židovské čtvrti moravského města Mikulov stojí dům, který tak trochu mate jménem. Štajnhaus sice není kompletně kamenný, i přesto pamatuje mnoho. Čas a dějiny prosákly omítkou až do bytelných zdí. Jeho současnou podobu mají na svědomí architekti z ateliéru ORA.

Počátky židovské obce v Mikulově sahají do začátků 15. století, kdy byli Židé vypovězeni z Vídně a Dolních Rakous. Další příliv nastal po vyhnání Židů z Brna a Znojma. Postupně se mikulovská obec stala jednou z nejvýznamnějších na Moravě a v 16. století sem byla umístěna instituce moravského zemského rabína.

Bílý pokoj

Čtyři sta let

Dům v ulici Quergasse (později Alfonse Muchy) stál již na konci 16. století. Před druhou světovou válkou došlo v Mikulově k vystěhování většiny židovského obyvatelstva a po jejím skončení i k odsunu většiny obyvatelstva německého. Na pozadí těchto historických událostí vystřídalo stavení celou řadu majitelů. V roce 2012 koupil dům jeho stávající vlastník a mezi lety 2014–2017 jej nechal zrekonstruovat do dnešní podoby.

Odkrývání vrstev

„Štajnhaus nebyl projekt. Štajnhaus byl proces,“ říká architekt Jan Hora. „Dům s renesančním jádrem utržil během své existence obrovské množství šrámů, prodělal desítky přestaveb a operací.

Osvětlení v hale připomíná historii židovské čtvrti.

 Osvětlení v hale připomíná historii židovské čtvrti.

Ty ho změnily k nepoznání, přesto si dokázal udržet osobitou pitoresknost. Přišli jsme ke slepenci. S postupným odkrýváním jednotlivých vrstev, prostorů a překvapivých souvislostí projekt procházel neustálým procesem revizí a úprav v podstatě až do konce realizace.

Žlutý pokoj

Žlutý pokoj

Na začátku jsme netušili, kam na konci dojdeme.“ Architekti dům zrekonstruovali pro potřeby penzionu, část budovy slouží jako soukromý prostor majitele. Každý pokoj je unikátní, každý má svoji specifickou atmosféru. Pět pokojů, pět barev: žlutý, modrý, zelený, šedý, bílý. Nové využití dostaly po rekonstrukci sklepy pod domem i přilehlý dvorek.

Ložnice majitele

 Ložnice majitele

Organický celek

„Hledali jsme hranici, do jaké doby se můžeme vrátit a kdy se už vydat po nové cestě. Ale stále jsme chtěli zachovat dům jako organický celek,“ říká Hora.

Citlivě řešený interiér kuchyně

 Citlivě řešený interiér kuchyně

„V domě nenajdete rovnou zeď nebo pravoúhlý otvor, všechny prvky bylo třeba znovu vynalézt a vyrobit na míru, čemuž byl investor nakloněn. Původně byl naším zadáním pouze projekt interiéru. Postupně nám ale došlo, že se nedá řešit interiér a exteriér odděleně, že prostor a tvary se přelévají a vytváří nedělitelný celek.“

Koupelna s mozaikovými obklady

 Koupelna s mozaikovými obklady

Rekonstrukce penzionu Štajnhaus

Místo: Mikulov
Architekti: ORA, Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser
Spolupráce: OKatelier, Dalibor Klusáček
Investor: Petr Štajner
Projekt: 2014
Realizace: 2017

Půdorys 2. NP

 Půdorys 2. NP

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ, FOTO: BOYSPLAYNICE

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 6/2017.