Bydlení na venkově

Porovnání: Bydlet na vesnici nebo ve městě?

Stále více lidí dává přednost bydlení v blízkosti přírody. Jedná se o klidnější a čistší variantu městského hektického života, která ale nevyhovuje všem. Jaké jsou hlavní rozdíly bydlení na vesnici a ve městě?

Může se zdát, že rozdíly mezi bydlením ve městě a na vesnici jsou jednoznačné. Vesnice je blízko přírody, je v ní méně hluku i lidí. Město je naproti tomu přelidněné a často velmi znečištěné. A o kousek přírody člověk téměř nezavadí. Dnes už to ale není tak úplně pravda. Rozdíly se stírají a úroveň služeb se vyrovnává. Rozhodující je tak dnes často spíše cena a dosáhnout na hypotéku není nic jednoduchého. Kalkulačka hypotéky vám spočítá, kolik musíte mít našetřeno z vlastních prostředků, abyste na půjčku na bydlení dosáhli.

Rozhodněte se, kde budete bydlet

Volba mezi bydlením ve městě a na vesnici je velmi důležitá, protože představuje dlouhodobé rozhodnutí. Projděte si, jaké možnosti obě varianty nabízejí.

Bydlení na vesnici

Asi první, co u rozhodování, zda bydlet na vesnici, převáží, bude cena. Na vesnici totiž najdete mnohem levnější nemovitosti. A velmi snadno se stane, že to, co byste ve městě zaplatili za menší byt, tady zaplatíte za dům se zahradou.

Výhodou je také blízkost přírody i to, že nebudete tolik utrácet jako ve městě plném nákupních center a obchodů. Pokud jste milovníkem klidu, vesnice pro vás bude to pravé.

Na druhou stranu je nutné říct, že pokud zrovna nepracujete sami na sebe, pravděpodobně se bez auta neobejdete. A to nejen na cestu do práce a z práce, ale i na nákupy, případně pro děti do školy. V opravdu malých vesnicích nejezdí vlaky a autobusy nebo jen velmi málo a nezřídka se zpožděním.

Bydlení ve městě

Město je oproti vesnici mnohem rušnější. Vždy je tu hodně lidí a příroda je daleko. Nevýhodou města jsou ceny – jak bydlení, tak služeb. Za bydlení zaplatíte mnohem více než na vesnici a stejně tak budete více spontánně utrácet, jelikož máte obchody na každém kroku.

Ovšem pokud chcete mít vše po ruce, je město ideální. Nabízí totiž mnohem více možností než vesnice. Máte tu veškerou občanskou vybavenost: školy, nemocnice, soukromé lékaře, obchody, bary a mnoho dalšího. Všechno máte na dosah ruky.

Z průzkumů také vyplývá, že lidé žijící ve městech mnohem méně jezdí autem a využívají raději městskou hromadnou dopravu. Ta vede mimo jiné k vyšší samostatnosti dětí, které nebudete muset každou chvíli někam přepravovat.

Mladí lidé mnohem raději bydlí ve městě, rodiny zase volí vesnice, kde si mohou dovolit koupit rodinný dům. Častým kompromisem je bydlení na vesnici v blízkosti velkého města. Tento trend zachytili i developeři, kteří se snaží lidem zprostředkovat ideální bydlení s výhodami města i vesnice. Už víte, jak se rozhodnete vy?

ZDROJ: PR článek Marek Foršt