River House – bydlení v objetí řeky

Bydlet uprostřed přírody, ovšem s tím, abychom se nemuseli vzdát běžného komfortu moderního bydlení, je snem mnohých z nás. Majitelé tohoto domu šli ještě dál. V klidné přírodní lokalitě chráněné od ruchu hustě obydlených oblastí si nechali postavit dům nadstandardní nejen z hlediska konstrukce a vzhledu, ale také vybavení.

River House je stavba o rozloze 1200 metrů čtverečních navržená v zalesněné oblasti Valle de Bravo. Dva prostory – soukromý a otevřený, jsou vzájemně odděleny umělým vodním tokem, jenž dal stavbě jméno – River House.

River House
River House
River House
River House
River House
River House
River House
River House

Řeka má počátek u hlavního vchodu a obtéká celý dům. Objekt je podsklepený, nejde však o běžný sklep s technickým zázemím a skladovacími prostorami, ale o sklep vinný s ideální teplotou a kvalitním vybavením o kapacitě 400 lahví. A protože k dobrému vínu patří také příjemné posezení, část podzemí byla vyčleněna pro high-tech multimediální místnost.

Osvědčená kombinace kov/kámen/sklo

Konstrukce domu je skeletová – díky ocelovým rámům bylo možné celý prostor velkoryse otevřít velkými prosklenými plochami a stropy dvojité výšky. Příjemně působí osvědčená materiálová kombinace kov/kámen/sklo.

Fasáda je z přírodního kamene, sklo je kromě výplně oken použito také ve formě prosklených dlaždic ve stropě, kovová je nosná konstrukce, zábradlí, okenní rámy, doplňky… Tmavě šedé kameny, mahagonové dřevo, okolní vegetace a řeka jsou s domem perfektně zasazeným do terénu kombinovány tak, že River House působí jako přirozená součást přírody. Tvrdé prvky, jako je vulkanická hornina a beton, jsou „zjemněny“ přítomností vegetace a vody.

River House
River House | Source: Héctor Velazco Facio / José Margaleff

Nadstandardní vybavení pro odpočinek

Centrem domu bývá často obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou – v tomto případě jsou dispozice podobné, společný obytný prostor je však zopakován a přirozeně propojen se stejným uspořádáním na terase. Vnitřní kuchyně se stropem vysokým šest metrů poskytuje též služby snídaňové místnosti, která je obklopena ocelovou a skleněnou konstrukcí obrácenou do zahrady, řeky a okolního lesa, a je propojena s vnitřní jídelnou s 12 místy u stolu.

Po večeři je možné sednout si s kávou či sklenkou vína v obývacím pokoji v blízkosti hlavního vchodu s dřevěným krbem, který během chladných večerů zahřeje celý dům. Na terase je výborně vybavená venkovní kuchyně s kamennou pecí, venkovním plynovým grilem Viking a elektrickým stolním grilem Teppanyaki obráceným k jídelnímu stolu pro 14 osob. Jsou zde též zákoutí s posezením a bazén.

Oddělená od společenských prostor je obslužná zóna domu s technickými místnostmi a hygienickým zázemím. Bazén podél této části stavby navazuje kontakt mezi domem a vnější krajinou. Vířivka v blízkosti řeky je obklopena pohodlnými židlemi s teplou ovčí kůží. V blízkosti je ohniště, přístupná je z tohoto místa také koupelna.

V nejvyšší platformě domu je klidová či soukromá zóna s pěti ložnicemi, z nichž každá má vlastní koupelnu a balkon orientovaný tak, aby si obyvatelé pokoje mohli užívat výhled na řeku a poslouchat šumění vody. Naopak v nejnižším podlaží jsou umístěny kompletní lázně se saunou, Hammanem (turecké lázně) a masážemi.

River House
River House | Source: Héctor Velazco Facio / José Margaleff

O tvůrcích

Studio Luciano Gerbilsky Arquitectos je více než architektonická firma, snaží se integrovat architekturu, design a umění. Bylo založeno v Mexiku v roce 2011 s filozofií, která zdůrazňuje význam detailů v každém prostoru. Díky zkušenostem je jeho portfolio opravdu široké a rozmanité, patří do něj rozvoj měst, projektování budov, rodinných a víkendových domů, restaurace, komerční obchody, kanceláře a přestavby podniků. Návrháři interiérů, osvětlení, designu nábytku a architekti a vedoucí projektů spolupracují s dalšími umělci. Výsledkem jsou osobité a do detailu promyšlené stavby.

RIVER HOUSE

Autor: Luciano Gerbilsky Arquitectos
Poloha: Valle de Bravo, Mexiko
Rozloha: 1200 m2
Datum dokončení: březen 2018

TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: Héctor Velazco Facio / José Margaleff