Minimalistická pasivní dřevostavba s harmonií

kuchyň propojená s obývacím pokojem

Dřevo je optimistickým materiálem v mnoha směrech. Už na pohled je příjemné tak, že neodoláte a sáhnete si na něj. Aniž byste o tom přemýšleli. A jeho dobré vlastnosti přebírají i domy z něho postavené.

I tato ve svých tvarech jednoduchá jednopodlažní stavba je toho důkazem. Její obyvatelé mají to privilegium, že se mohou dřevem na pohled i na omak kochat od rozbřesku po celý den.

Tvar domu, proporce, dispozice, volba materiálů i barev, citlivé zasazení v krajině a v neposlední řadě také realizace v pasivním standardu svědčí o zodpovědném přístupu investorů k vlastnímu bydlení. I z toho důvodu nevolili typový dům, ale rozhodli se pro individuální návrh. Ke spolupráci přizvali architekta Zbyňka Krulicha, s nímž našli společný náhled na věc a na výsledku je to znát.

Dřevo v propojení s přírodou

Dům se nachází na okraji obce v sousedství zámeckého parku s vodní plochou, pozemek tedy nabízí soukromí i propojení s přírodou, čehož bylo využito i v samotném návrhu. Svým půdorysem s výrazně převažujícím délkovým rozměrem (21,75 × 6,59 m) následuje místní zástavbu a působí dojmem, jako by zde stál odjakživa. Jde o masivní dřevostavbu, jako materiál byly zvoleny masivní panely Novatop Static Solid.

Dům se nachází na okraji obce v sousedství zámeckého parku s vodní plochou pozemek tedy nabízí soukromí i propojení s přírodou

Jednopodlažní stavbu s vytápěným podkrovím uzavírá sedlová střecha o sklonu 45°, která domu dodává vzhled hospodářské, místně obvyklé budovy. I proto byla jako fasádní obklad zvolena modřínová nehoblovaná prkna bez povrchové úpravy, která postupem času získají stříbrnošedou patinu.

Přehledná dispozice jako plus

Vstup do domu se otevírá do haly, která je zde i komunikačním centrem, neboť z ní lze vstoupit do obývacího pokoje, ložnice hostů či do technické místnosti, navíc je hala propojena také s terasou. V této části domu je rovněž koupelna a WC pro hosty. Současně lze odtud vyjít po schodech do podkroví, kde je pracovna a zároveň prostor pro příležitostné přespání.

Ústřední místností domu je obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelním prostorem. Obývací pokoj je z cca z jedné třetiny otevřen průhledem ve stropě až do podkroví. Na obývák navazuje ložnice majitelů s koupelnou a toaletou.

obývák s francouzským oknem

Centrální obytný prostor a ložnice majitelů jsou od sebe odděleny posuvnou přepážkou. Oba prostory sjednocuje nejen stejná podlahová krytina, ale i jednolitá prosklená stěna, která současně opticky propojuje interiér domu s exteriérem.

Realizace tohoto velkolepého proskleného otvoru o délce 8300 mm a výšce 2600 mm si vyžádala mnoho specifických řešení a byla možná jen díky použitému systému masivních panelů, které zajistily konstrukci dostatečnou tuhost a pevnost.

V podkroví je pracovna a zároveň prostor pro příležitostné přespání

Příjemným kontrastem k nekomplikované dispozici domu je do detailu dovedené vybavení interiéru a doplňky. Zajímavá je kombinace materiálů, které budou navíc v průběhu času měnit přirozeně svůj vzhled a dodávat domu ráz skutečně osobitého domova.

Základní informace:
Architekt: Ing. arch. Zbyněk Krulich, MgA.Květa Slavíčková
Projektant: 3ae s.r.o., www.3ae.cz
Dodavatel stavby: 3ae s.r.o.
Zastavěná plocha: 143,3 m2
Užitná plocha: 194,8 m2
Dispozice: 4 + kk
Konstrukční systém: vrstvené dřevo
Objem spotřebovaného dřeva: 42 m3
Součinitel prostupu tepla: 0,13 W/m2•K
Energetické zařazení budovy: A – 15 kWh/m2/rok, pasivní dům
Měrná neobnovitelná primární energie: 59 kWh/m2•rok
Realizace: 2015
Foto: Martin Zeman, DAtelier.cz
Text: Daniela Bartošová