UVODNA 1B9A0024

Energetické zhodnocení rekonstrukce čtvercového domu podle RenovActive

Koncept rekonstrukce typického čtvercového domu RenovActive byl navržen ve třech variantách, které mají rozdílné ekonomické, ale i energetické nároky. Z energetické třídy D se díky rekonstrukci stal dům energetické třídy A1.

Rodinný dům, který společnost VELUX rekonstruovala podle konceptu RenovActive, byl postavený mezi roky 1966 a 1970. V původní stavbě rodinného domu se použila dvojitá okna s jednoduchým zasklením. Vnitřní i vnější povrchové úpravy stěn, stropů a podlah časem degradovaly. Původní střecha byla valbová, ale dřevěný krov a střešní krytina také časem podlehly degradaci.

Pred rekonstrukciou exterier
Před rekonstrukcii – exterier | Source: VELUX

Tři varianty rekonstrukce

V rámci konceptu RenovActive byly vypracovány tři varianty rekonstrukce budov. Všechny tři varianty počítaly se stejnými vnitřními úpravami: konkrétně byly zhotoveny vnitřní sádrové omítky, nové podlahy, sádrokartonové stropy a namontovaly se nové vnitřní dveře.

Také se ve všech variantách počítá s vnějšími úpravami, konkrétně se zateplením obvodové konstrukce, se zateplením a rekonstrukcí šikmé střechy i s výměnou oken. Ve všech třech variantách se počítá s náklady na rekonstrukci potrubních rozvodů, konkrétně na výměnu rozvodů vytápění a teplé vody a jejich zateplení.

Varianta STANDARD
Výměna původních oken za plastová okna Velux s izolačním trojsklem
Tepelná izolace obvodové stěny: 160 mm
Tepelná izolace střechy: 320 mm
Zdroj tepla: plynový kondenzační kotel
Příprava teplé vody: ZO 120 l
Přirozené větrání
Varianta STANDARD PLUS
Výměna oken za plastová okna Velux s izolačním trojsklem
Tepelná izolace obvodové stěny: 160 mm
Tepelná izolace střechy: 320 mm, tepelná izolace podlahy: 100 mm
Zdroj tepla: plynový kondenzační kotel, podlahové vytápění, ekvitermická regulace teploty otopné vody
Přirozené větrání, krbová vložka
Variant PREMIUM
Výměna oken za plastová okna Velux s izolačním trojsklem
Tepelná izolace obvodové stěny: 250 mm
Tepelná izolace střechy: 400 mm, tepelná izolace podlahy: 120 mm
Zdroj tepla: tepelné čerpadlo vzduch–vzduch
Fotovoltaické panely a solární kolektory
Příprava teplé vody: ZO 120 l
Rekuperace vzduchu, krbová vložka

Vzorová rekonstrukce RenovActive na Slovensku

Rekonstrukcí, jejíž autorem je architektonická kancelář Doršic Doršicová, se v roku 2019 proměnil starší čtvercový dům ve slovenském okresním městě Šaľa v moderní rodinný dům energetické třídy A1 vhodný pro menší rodinu. Rekonstrukce proběhla podle varianty STANDARD PLUS.

Podstatnou částí rekonstrukce je zaizolovaná obálka domu. Obvodové stěny se zateplily minerálními fasádními deskami Knauf SMART wall 200 mm, čímž se dosáhlo parametru U = 0,144 W/(m2 . K). Podlaha se izolovala minerální izolací Knauf PTS 120 mm, výsledkem je R = 3,19 (m2 . K)/W. Taktéž se vyměnila stará dvojitá okna za moderní Slovaktual STANDARD s plastovými profily Aluplast energeto 5 000 Ug = 0,6 W/(m2 . K).

Vzhledem na špatný stav původního krovu byl vyhotovený nový, podkroví bylo zobytněno. Střecha se zateplila ekologickou minerální tepelnou izolací Unifit v tloušťkách 100 mm nadkrokevní, 180 mm mezikrokevní, 80 mm pod krokvemi. Výsledkem je střecha s hodnotou U = 0,102 W/(m2 . K). Do podkroví byla doplněna střešní okna VELUX s hodnotou Ug = 0,6 W/(m2 . K).

Směrem do dvora se vytvořily větší zasklené plochy, přízemí prošlo i dispozičními změnami. V centru domu vzniklo schodiště s galerií, která slouží k provzdušnění interiéru. K domu byla přistavěná dřevěná terasa, která slouží k relaxaci a oddychu.

Rekonstruovaný dům má zabezpečené vytápění jednookruhovým systémem s kotlem Bosh Condens WST na 120 l. Vytápění je možné regulovat pomocí inteligentního systému Bosh CT 200 a radiátorovými termostatickými hlavicemi. Doplňují ho krbová kamna Schiedel Sirius a komínový systém Smooth Air.

Vzorová rekonstrukce RenovActive v Šali proběhla v roce 2019 podle varianty STANDARD PLUS.
Vzorová rekonstrukce RenovActive v Šali proběhla v roce 2019 podle varianty STANDARD PLUS. | Source: VELUX

Energetické posouzení jednotlivých variant rekonstrukce

Energetické posouzení jednotlivých variant rekonstrukce

www.renovactive.sk