Jednoduchý a poutavý rodinný dům

Jednoduchý a poutavý rodinný dům

Limitované dispoziční možnosti rodinného domu v Bratislavě v kombinaci s požadavky budoucích majitelů byly skutečnou architektonickou výzvou. Architekt Pavel Pokorný se vypořádal s malým a komplikovaným pozemkem za pomoci atria, které doslova září.

Největší výzvou bylo splnit požadavky klienta na dispoziční řešení v souladu s regulativy pro zastavěnost pozemku. Pohled z ulice téměř nicneprozradí o rodinném domě. Nenachází se zde žádné okna, jen vstupní dveře. Zeleň, která lemuje půdorys domu a zároveň hranice pozemku, poskytuje majitelům soukromí.

Jednoduchost i v interiéru

Základním požadavkem majitelů byl přízemní rodinný dům s otevřeným denním prostorem, třemi ložnicemi a pracovnou. Za vstupními dveřmi se nachází denní část s hostitelskou koupelnou, pracovnou a otevřeným obývákem s kuchyní. Tu opticky zvětšuje atrium s posuvným prosklením, které poskytuje dostatek denního světla. Právě zde tráví rodina nejvíce času. Za posuvnými dveřmi jsou situovány tři ložnice s koupelnou.

Nepřehlédnutelné atrium

Kombinace šedé a bílé barvy velkoformátového vláknocementového obkladu Equitone zdůraznila význam atria a zároveň vytvořila charakteristický prvek domu. Toto řešení je zároveň reakcí architekta na stísněné podmínky diktované charakterem pozemku.

Fasáda domu je obložena decentním šedým obkladem Equitone [natura], který podtrhuje jednoduchost stavby. Šperkem domu je atrium, které propojuje exteriér s denní zónou. Velké posuvné prosklení přináší do denní části dostatek světla a pocit otevřenosti.

Atrium v provedení z bílých vláknocementových desek Equitone [pictura] doslova září při dopadu slunečních paprsků na fasádu. Tento efekt umocňuje noční osvětlení, kdy se při vnějšímpohledu odehrává na fasádě skutečné vizuální divadlo.

www.equitone.cz

Foto: Dano Veselský