Horská chalupa s dvěma tvářemi: Z ulice nenápadná, pohled ze zahrady překvapí
Galerie(22)

Horská chalupa s dvěma tvářemi: Z ulice nenápadná, pohled ze zahrady překvapí

Do horské oblasti Kryštofova údolí v okrese Liberec mezi chalupy a typické domky není možné postavit ledajakou novostavbu. Potřeba zapadnout mezi domy, které na tomto místě stojí více než dvě století, dala podnět k tvaru a formě nového domu manželů, kteří se rozhodli postavit v klidném prostředí dům pro trvalé bydlení.

Skloubit představy nebylo jednoduché

Představy manželů o stavbě nebyly úplně jednoznačné – původně chtěli v okolí Liberce koupit starší rodinný dům, ale protože pro ně byl velmi důležitý i pozemek, nakonec se rozhodli pro vlastní dům na vybrané parcele, která leží na místě setkání dvou údolí. Dům měl podle představy majitelky splňovat nejen obytnou funkci, ale měl poskytnout i ateliér, v němž by se dalo tvořit. Její manžel zase trval na otevřeném prostoru a vnitřním komfortu. Sladit tyto požadavky s požadavky plynoucími z prostředí se podařilo architektovi Ing. Arch. Petrovi Venclovskému.

Fasáda podle kostela

Velmi důležitým momentem, který bylo potřeba vzít v úvahu, byl fakt, že jádro Kryštofova údolí je památkově chráněné a nachází se v něm krásný dřevěný kostel ze 17. století. Tento kostel, který je celý pokrytý břidlicí, byl inspirací k použití břidlicového pláště na domě. Samotnou stavbu, konkrétně zakládání suterénu, ztížilo i jílovité podloží s množstvím podzemní vody. Výhodou takovéto půdy však je, že se dají na zahradě krásně budovat jezírka.

Moderní, ale nerušivá

„Zadání znělo vymyslet chalupu, která by splnila standard bydlení v 21. století. To znamenalo prostorný vzdušný byt, další menší byt pro prarodiče, bazén, saunu, dvojgaráž, pracovnu/ateliér a tomu odpovídající počet koupelen a WC. Zároveň měl být nenáročný na spotřebu energií a v neposlední řadě splynout s okolní krásnou přírodou a místní historickou zástavbou chalup ze 17. a 18. století,“ vysvětluje zadání Petr Venclovský.

Dvě tváře jednoho domu

Architekt šikovně zahrnul nejen požadavky a nároky majitelů a specifika vyplývajíce z faktu, že pozemek je těsně nad hranicí památkově chráněného území. Vznikl projekt domu, který má doslova dvě tváře – z ulice působí jako nízká jednopodlažní nenápadná chalupa se sedlovou střechou, břidlicovým obložením a malými okny, avšak do soukromí zahrady se otevírá velkoryse zasklená třípatrová vzdušná stavba.

Koncepčně jednoduchá stavba

Nadzemní část funguje jako bydlení a je posazena na betonový suterén, který je ze tří stran obsypaný a otevřený jen do zahrady. V této nejnižší části se nachází bazén, sauna, strojovna, garáž. Z obou bytů je přístupná rozměrná obytná terasa, která spojuje dům se zahradou. Vchod do domu je řešen od hlavní cesty, dostanete se tak do centrální chodby se schodištěm, která dům dělí na dvě části. Vpravo je hlavní obytný prostor domu, který vznikl spojením kuchyně, jídelny a obýváku, z něhož je pohled částečným otevřením prostoru do výšky na galerii dalšího patra.


V levé části domu se nalézá menší obývací pokoj s kuchyňkou a posuvnými příčkami oddělená ložnice, Nechybí vlastní prostorná koupelna. Tato část se dá používat jako samostatný minibyt.

Vrchní patro na práci i spánek

Nejvyšší patro skrývá ve středu koupelnu, po jejíchž stranách je ložnice a pracovna s galerií do obývacího pokoje. Obě místnosti nabízejí díky velkému zasklení krásný výhled a dostatek přirozeného světla. Nachází se zde také komora a strojovna vzduchotechniky. Malířský ateliér, po němž majitelka domu toužila, dostal nakonec podobu samostatné stavby na pozemku – je připomínkou dřevěné stodoly.

RD v Kryštofově údolí v kostce

Architekt: Ing. Arch. Petr Venclovský
Lokalita: Kryštofovo údolí, Česká republika
Užitná plocha domu: 342 m² + ateliér
Projekt a realizace: 2006 až 2010
Obestavěný prostor: 995 m³ + ateliér
Plocha pozemku: 5 480 m²
Zastavěná plocha pozemku: 175 m² + ateliér

 

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ing. arch. Petr Venclovský