Útulný koncept Tiny housingu získává na oblibě

Dřevostavby se vracejí do kurzu především kvůli jejich rychlé realizaci a vzrůstající oblibě přírodních materiálů, zejména dřeva. Mnohé z těchto staveb, ať už určené k příležitostnému přespání či k dlouhodobému obývání, navíc zmenšují své rozměry.

Je to způsobeno vyššími cenami za teplo i energie a zároveň jde koncept malých domků ruku v ruce s minimalismem a cestováním na lehko. Které stavby, splňující výše zmíněné charakteristiky u nás najdeme?

Útulny

Útulny jsou zpravidla malé dřevěné chatičky, kde mohou turisté přespat např. v případě špatného počasí, nebo v CHKO, kde je zakázáno stanovat. Zpravidla se v nich nachází postele bez matrací a spí se tak na karimatkách a ve spacácích. Nepsaným pravidlem poté je, že by měl každý turista přenocovat pouze jednou a uvolnit tak na další noc místo ostatním.

Tiny Vacation
Tiny Vacation
Tiny Vacation
Tiny Vacation
Tiny Vacation
Tiny Vacation
Tiny Vacation
Tiny Vacation

Útulna Aranka od Martin Kožnar Architekt, která byla nominována na Českou cenu za architekturu 2021 jde o krok dál a nabízí luxusní zázemí pro čtyři osoby až na čtyři dny. Konstrukce, okna a interiérové vybavení Aranky jsou vyrobené ze dřeva, útulna je koncipována jako ostrovní systém – hospodaří s omezenými zdroji energie.

210A2865 peter fabo web
Aranka v ořechu | Zdroj: Peter Fabo

Zároveň apeluje na to, aby si její dočasní obyvatelé lépe uvědomovali dopad svých činů na přírodu. Autoři stavby se ale zároveň snaží dokázat, že odpovědnost co se týče nakládání se zdroji nemusí znamenat nekomfort, nebo menší pohodlí. Pokud Vás Aranka zaujala, můžete si o ní přečíst celý článek.

Návrat k podstatě v podobě Lesní útulny

Zatímco Aranka nabízí (na poměry útulen) nebývalý komfort, je u nás možné nalézt i stavby blížící se původnímu minimalistickému konceptu. Jako příklad můžeme uvést architektonické realizace, od studentů ČVUT v Praze, o kterých jsme psali v následujícím článku, nebo také Lesní útulnu od Uhlík architekti, která byla nominována na Českou cenu za architekturu v roce 2016.

Tato stavba se nachází odlehlém místě plném balvanů na rozhraní středních a jižních Čech. Podle jejích autorů Petra Uhlíka, Jana Šorma a Přemysla Juráka (kteří ji také vlastnoručně postavili) slouží klientovi jako chlapská „zašívárna“ pro znovunačerpání energie.

Lesní útulna
Lesní útulna | Zdroj: Jan Kuděj

Jedná se o černý kompaktní objekt z opáleného polomového dřeva na nosné trámkové konstrukci, který ukrývá jeden prostor o velikosti 3,1 x 5,8 m. Je přitom možné jej pomyslně rozdělit na dvě poloviny – první stojí pevně na zemi, druhá se stupňovitě zvedá a vybíhá tak do vzduchu, kdy ji podpírá pouze velký balvan.

Lesní útulna je bez stálého zdroje energie a vody, uvnitř je obložena OSB deskami a topí se zde pomocí kamen -kromě nich už v interiéru najdeme jen stůl a dvě židle. Další sezení je řešeno pomocí čtyř schodišťových stupňů s ukrytými úložnými prostory, nejvyšší stupeň je rozšířený a poskytuje tak dostatek místa na spaní.

Světlo se do útulny dostává pomocí proskleného vstupu (který lze zabednit) a velkoformátového okna ve stupňovité části stavby (obě se přitom dají zabednit). Útulna je určena pro krátkodobé obývání, ale je to zároveň prostor pro meditace či pořádání malých představení.

Tiny house jako chata i stabilní prostor pro bydlení

Tiny housing se stává oblíbeným konceptem zejména u mladých párů a rodin, které si často z finančních důvodů nemohou postavit rodinný dům. Výhodou je, že za cenu kolem 500 tisíc korun je možné vytvořit prostor k životu, vyvázat se z placení nájemného a případně si časem vedle tiny house postavit regulérní dům. Tuto formu skromného bydlení na malém prostoru vyhledávají i ekologicky smýšlející jedinci.

Daniel Rohan a Daniel Baudis z architektonického studia DDAANN spolu s Lukášem Otevřelem a Petrem Portou přišli s nápadem, jak vyřešit dvě ze tří věcí, které by měl podle tradic splnit každý úspěšný muž – postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Proto nabízejí DONE, který si můžete nechat dovézt hotový, nebo se na jeho stavbě podílet.

Tiny house DONE
Tiny house DONE | Zdroj: Jan Faukner

Stavba totiž funguje na principu skládačky a tak je možné jí složit  ve 2-3 lidech. Původní ideou DONE bylo umístit do něj vše, co potřebují dva lidé pro pohodlné přenocování v přírodě – tedy nejenom přístřeší, ale i toaletu, koupelnu a jednoduchou kuchyň.

DONE na 12 m2 nabízí obytný pokoj s ložnicí a kuchyní, technickou místnosti a prostor se sprchou a toaletou. Navíc si můžete vybrat ze tří variant provedení: CORE (základní verze, spíše v podobě útulny či zahradního domku), OFFGRID (luxusní dřevěný interiér se sprchou a záchodem bez nutnosti napojení na sítě), či GLAMP (nejluxusnější verze určená k napojení na sítě, nabízí napojení na retenční nádrže pro dešťovou vodu a kořenovou čističku).

tiny house DONE 2 min
Tiny house DONE | Zdroj: Jan Faukner

Stavba se umisťuje a nivelizuje zemními vruty, díky čemuž je možné DONE postavit i ve svažitém horském terénu. Výhodou tohoto řešení je i málo invazivní zásahu do krajiny. Kostru domku tvoří masivní CLT smrkové panely, opláštění je z modřínového dřeva, které je odolnější vůči vlhkosti. To je ošetřeno olejovým nátěrem – je možné si vybrat z bílé a černé varianty.

Ke každé stavbě je navíc dodána sazenice stromu, který má podle autorů DOME v případě dobré péče nahradit hmotu, která byla na dům spotřebována. Zájemci o ekologické řešení mohou využít variantu se solární střechou, rekuperací a osmotickou čističkou vody

Tiny house na zkoušku

Pokud se vám koncept tiny housingu zamlouvá, ale nejste si jistí, jestli je to pro vás to pravé řešení, mohla by vás zaujmout možnosti si takový domeček pronajmout.

S tímto konceptem přišli manželé Staňkovi, kteří v roce 2019 postavili tiny house na svém pozemku v Mladoticích poblíž Písku a začali jej pronajímat na webu Tiny Vacation. Za cenu od 2890 korun na noc si tak můžete vyzkoušet bydlení v patrovém dřevěném domku s obytnou plochou 26 m2.

Tiny Vacation
Tiny Vacation | Zdroj: Tiny Vacation

Cílem tohoto projektu je podle jeho autorů bydlení ve shodě s přírodou, proto v domě není zavedena wi-fi ani televizní přípojka. Jinak domek obsahuje vše potřebné – kuchyni s varnou deskou, koupelnu, obytný prostor s pohovkou i ložnici pro dva v patře.

Zaujalo vás téma malých domků? Věnovali jsme se mu i v článku Minidomky jsou základním stavebním kamenem v bytové nouzi.

Kateřina Tobišková