Rezidenční čtvrť ze dřeva. Ve francouzském brownfieldu dominuje udržitelný materiál

Jedním z hlavních řečníků 18. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu současné dřevěné architektury, který se odehraje v dubnu a květnu 2023, bude renomovaný rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Untertrifaller Architekten. Jejich aktuální projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse ukazuje, že ze dřeva lze stavět nejen vícepatrové budovy, ale rovnou celé čtvrti. 

Projekt v bývalém průmyslovém areálu se skládá z bytů, obchodů a hotelu. Dominantní část (72 %) je postavena ze dřeva, které je ve Francii stále žádanější. Právě obliba dřeva jako udržitelného materiálu je v západních zemích téma, o kterém Helmut Dietrich přijede 19. 4. 2023 přednášet a diskutovat s norským architektem Reiulfem Ramstadem do prostor pražského CAMPu, kde se odehraje úvodní galavečer Salonu dřevostaveb.

La Cartoucherie
La Cartoucherie
La Cartoucherie
La Cartoucherie
La Cartoucherie
La Cartoucherie
La Cartoucherie

Územní plán rozděluje plochu o rozloze 13 000 m² na dvě části: Desetipatrová hotelová věž zvýrazňuje rušné náměstí Place des Halles na východě; dvoupatrové obytné budovy leží na klidnější západní straně. Všechny budovy jsou propojeny společným travnatým povrchem, na němž se nacházejí obchody a veřejné zázemí.

Hotel je postaven z  prefabrikovaných dřevěných modulů, podlahy a stěny obytných budov jsou z prefabrikovaných dřevěných plošných prvků. Tato konstrukce má nejen pozitivní vliv na spotřebu energie a vnitřní klima, ale také zkracuje dobu výstavby, a tím i náklady a možnou chybovost na stavbě. V hotelové hale, na fasádách, stropech a balkonech vytváří dřevo příjemnou vizuální atmosféru a pocit útulnosti.

Obytná čtvrť La Cartoucherie ukazuje, že dřevo je vynikajícím stavebním materiálem nejen díky svým ekologicky udržitelným vlastnostem a pozitivnímu vlivu na kvalitu bydlení, ale také díky své cenové dostupnosti a konstrukčním vlastnostem v rozsáhlých městských stavbách.

Dřevo = ekonomika

Projekt odráží proměnu ve vnímání dřeva posledních několika let. A to jak z hlediska stavebního využití, tak z hlediska ekonomického.

Nad prvním podlažím, kde se pracuje i s jinými materiály,  bude celá nosná konstrukce ze dřeva. Toto úsporné řešení dokazuje, že spoluprací mezi projektovým managementem a zadavatelem je možné realizovat architektonický program na míru.

Hotel z dřevěných prefabrikovaných modulů (prostorová prefabrikace) a ve výrobě předem vyrobených stěn a stropů (plošná prefabrikace) umožní dosáhnout mimořádných konstrukčních a tepelně-technických vlastností. Optimalizace vyplývající z úsporného návrhu a omezených zbytečných nákladů vytvoří jedinečnou konstrukci, která nejen svou rychlostí provedení umožňuje dosáhnout pozoruhodně nízkých nákladů na výstavbu.

La Cartoucherie
La Cartoucherie |

V ulicích i ve stavbách samotných se objevuje stále více dřeva, které nabízí úplně jiný komfort bydlení. Tento projekt vytvořený ze 72 % ze dřeva dává do hry, kromě u architektury běžného zraku, také překvapivě čich a hmat.. Nabízí pocit přírodního a hřejivého prostředí. Atmosféra v interiéru vyvolává terapeutický prožitek a navozuje stav pohody.

Akustické požadavky a snaha zachovat obnažené dřevo na stropě vedly k realizaci litých podlah. Beton umožňuje podlahové vytápění, které je napojené na centrální tepelnou síť nové ekologické čtvrti. Zároveň je podlahové vytápění velmi hospodárné a nabízí úsporu místa i větší komfort díky rozptýlení a prostupnosti tepla.

Dřevěné příčky jsou předpřipraveny tak, aby ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu mohly sloužit také jako průchody a umožňovaly skutečnou multifunkčnost vnitřních dispozic. Toto řešení je již zapracováno i v dalších podobných projektech, které studio právě realizuje. Bude jej dál rozvíjet řešením i s použitím sloupů a trámů, kdykoli to bude možné, aby se maximalizovaly možnosti dalšího funkčního využití.

red