Mobilní Aranka: Koráb, který nabízí moderní komfort, ale k pohodě jej musíte kormidlovat sami

Není to sice nemoc, spíš jen drobný osobní neduh, na který občas architekti trpí. Přílišná touha dát vyniknout své realizaci, vytvářet díla tak mimořádná a vizuálně strhující, že jejich ztvárnění a forma přesahuje význam původního určení. Architekt Martin Kožnar dokazuje, že je vůči této nákaze imunní. Jeho projekt vyniká tím, čím se nestal.

Lokalita, adresa? Ne, nic takového Aranka nemá. A hlavně ani nepotřebuje. Je totiž z principu své existence mobilní stavbou, nezávislým objektem, který se k pevnému podkladu neváže, když nemusí anebo jeho majitelé sami nechtějí.

Je korábem věčných objevitelů, brázdící chvíli asfalt a jindy lesní cesty, aby zapustila kotvy tam, kde její neklidní nomádi sami chtějí. Mottem této stavby je „krajinou beze stopy“ a její největší předností je, že si svůj příběh může psát sama.

Aranka v ořechu
LINA NEMETH FOTO IMG 5784 min
Aranka v ořechu
LINA NEMETH FOTO IMG 5758 min
LINA NEMETH FOTO IMG 5837 min
LINA NEMETH FOTO IMG 5976 min
Aranka v ořechu
LINA NEMETH FOTO IMG 5911 min

Nezávislost nevychází z kompromisů

Zvenčí překvapuje účelnou jednoduchostí tvarů, zevnitř elegancí propracovaného designu. Tím se Aranka odlišuje od klasických a nepraktických drkotavých maringotek nebo „pojízdných“ mini domů, které mají kola jen pro parádu.

Od takových mobilních domů si architekt nabral spoustu inspirace, ale pro finální ztvárnění se vydal vlastní neprošlapanou cestou. Zkombinoval přitom potenciál stavby, jež snese častý pojezd a transport, nicméně stále zůstává sebou samotnou. I když se může proměnit třeba na hausbót nebo nastálo usazenou chatu.

210A2865 peter fabo web
Aranka v ořechu | Zdroj: Peter Fabo

Díky integraci technologií, které autor projektu označuje za „eko chytré“, může ustát nejrůznější režim provozu i klima. „Odpovědné ekologické jednání a nakládání se zdroji nemusí vést k nekomfortním ústupkům, nižším nárokům na pohodlí a bezpečí,“ tvrdí architekt Kožnar. To, co nabízí, je možnost, příležitost. Ne nutně povrchní eko askeze.

Mobilní buňka není primárně závislá na žádném místě, ale když bude mít příležitost, zužitkuje sluneční osvit a solární výbavu pro výrobu elektřiny. Nebo taky ne, nic se neděje. Může jímat a čistit vodu nebo přežít z napojení na řad. Podobně pak může fungovat jako objekt široce do okolí otevřený nebo velmi kompaktní.

LINA NEMETH FOTO IMG 6047 min
Aranka v ořechu | Zdroj: Lina Nemeth

Čtyři lidé, čtyři dny

Konstrukce objektu o velikosti 6,8 × 2,5 × 4 m, se světlou výškou 2,7 m, který vcelku váží 3,5 tuny, je vytvořena z rámu KVH profilů. Ty doplňuje foukaná izolace skrytá za hliníkovým oplechováním. A samozřejmě je tu pořádná porce obkladů z leštěné dýhy ořechového dřeva.

Funkční členění dělí spojitý prostor na spací část – dvoulůžkovou ložnici v přízemí (a druhou „v patře“) nad koupelnou a saunou, a část společenskou, s kuchyňkou, jídelním stolem. Z horní postele je výstup na střechu střešními okny. Před spaním tu klidně můžete počítat hvězdičky.

LINA NEMETH FOTO IMG 6097 min
Aranka v ořechu | Zdroj: Lina Nemeth

Je tu kapacitně více než dostatečná nádrž na vodu (s propracovaným systémem jímání a filtrace, čištění), krbová i plynová kamna k vytápění, biodynamické osvětlení, solární panely na střeše s výkonem 30 A, které předávají energii do bateriového uložiště o kapacitě 400 A… čtyři obyvatelé tu mohou bez obav strávit čtyři noci, aniž by jim tu něco myslitelného chybělo. Při tom všem si Aranka zachovává svůj charakter.

Nesnaží se být něčím větším, nabubřele přehnaným a přeexponovaným. Nepředstírá trendy eko pobláznění, jen tyje ze zjevných výhod obnovitelných zdrojů a moderních technologií. Jejich prostřednictvím se pak dobírá komfortu, potřebném po silných zážitcích. Ty už si ale obyvatelé Aranky musí najít sami, stejně jako klidné místo, kde spustí kotvy.

Aranka v ořechu

Lokalizace: kdekoliv
Architektonické studio: Martin Kožnar
Vedoucí projektu: Martin Kožnar
Spolupráce: Miroslav Bachura, Vojtěch Hasalík, Jaroslav Schwarz
Konstrukce a interiér: D & H Uničov, s. r. o., Pavel Hron
Realizace: 2019
Investor: Hideandseek, s. r. o.

Radomír Dohnal