Dřevostavba nad údolím Kocáby
Galerie(19)

Dřevostavba nad údolím Kocáby

Architektura bývá leckdy pro okolí hůře čitelná. Může být zprvu těžké rozeznat důvody, které architekta vedly k danému řešení, a celkový záměr bývá nepochopen. Tento případ se však netýká domu nad údolím Kocáby, který reaguje na výrazného genia loci.

Autory, dokonce i staviteli návrhu, jsou architekti, manželé a majitelé domu zároveň. Ona, architektka působící v ateliéru molo architekti, je autorkou, a on, architekt vlastnící společnost NAGA s.r.o. zabývajícící se výstavbou dřevostaveb, je stavitelem domu. Oba navzájem hráli i roli konzultantů.
Výstavba domu, interiéru a okolí, stále ještě probíhá. My Vás tedy prozatím seznámíme se současným stavem, zajímavou historií místa, koncepčním řešením domu a fotografiemi z výstavby.

Pohled na Štěchovice

ATMOSFÉRA, VÝHLEDY, PŘÍRODA

Pozemek se nachází v předposledním zákrutu serpentýn vycházejících z centrální ulice Štěchovic směrem na Masečín. Podél této serpentýnky se otevírají výhledy nejen na Štěchovice, řeku Vltavu, ale i na okolní kopcovitou krajinu a říčku Kocábu.

Především díky panoramatickým výhledům je hmota domu umístěna na kraj pozemku a kopíruje hranu svahu pod domem. Stavba zároveň respektuje rozhodnutí zachovat vzrostlé stromy.
Nejen výhledy, ale i blízkost přírody a lesa dodávají místu příjemnou atmosféru. Dokonce ani návštěvy lesní zvěře nebývají zvláštností.

HISTORIE, TĚŽBA CIHLÁŘSKÉ HLÍNY

Pozemek patřil dříve místní rodině Davidů, která zde těžila červenou cihlářskou hlínu. Josef David (1833–1915) byl zakladatelem štěchovické keramické huti. Někteří potomci rodiny žijící ve Štěchovicích se i dnes věnují keramice.
 

Rok. 1910, pohled na místo, na kdysi ještě nezalesněné kopce,  a sušárnu s kamennou zdí v přízemí, majitelem byl konkrétně Rudolf David.
Rok 1910, pohled na místo, na kdysi ještě nezalesněné kopce,  a sušárnu s kamennou zdí v přízemí, majitelem byl konkrétně Rudolf David.

Na parcele je dokonce dochována obvodová kamenná zeď sušárny na cihly. Tento objekt plánují architekti zachovat a chtějí se jím zabývat v rámci zpracování okolí.

FASÁDA Z MODŘÍNU

Vnější vzhled domu tvoří dřevěná fasáda z nehoblovaných modřínových prken. Výhodou nízkého porušení dřevních vláken díky vynechání hoblování je udržení kvality a trvanlivosti. Velikým kladem tohoto typu fasády je též její bezúdržbovost.

Barevnost dřeva se také bude s přibývajícím časem přirozeně měnit. Díky slunečnímu záření dřevo oxiduje a hnědo-žlutou barvu střídá šedivá. Oxidace dřeva je přirozený proces.

ZTRACENÍ V ZELENI

Hlavní ideou návrhu je splynutí s okolím a ztracení v zeleni. To se návrhu povedlo jednak svou jednoduchostí a hmotovým ztvárněním, tak i již zmiňovaným materiálovým pojetím fasády i okolí domu. Přístupové cesty a chodníky jsou z kamenných odseků.
Prosklená fasáda v obývacím prostoru opticky propojuje vnitřní prostory s venkovními a umožňuje neomezený výhled do okolní krajiny.

Okna jsou bezrámová, doplněna v jednotlivých pokojích otevíravou částí při kraji. V obývacím prostoru se nachází mimo jiné posuvné okno, které v létě propojuje interiér s venkovní terasou, jež se nachází v zadní, klidové části pozemku.
Aby nedocházelo k přehřívání interiéru v letních měsících, zvolili architekti okna s vysokou čirostí, která jsou doplněna vrstvou s pokovením. Tato vrstva kombinuje nízkou tepelnou propustnost s vysokou propustností světla.

PROSVĚTLENOST INTERIÉRU, TEPLÉ MATERIÁLY

Po vstupu do domu nás přivítá příjemně prosvětlený interiér doplněný přírodními materiály. Interiér domu je víceméně odrazem exteriéru. Objevuje se dřevo (dřevěné podlahy, dveře, fošnový strop) v kombinaci s bílou omítkou.

Dům je jednopodlažní o velikosti 3+kk. Uvnitř se nacházejí dvě ložnice pro členy rodiny, společná koupelna, sklad, prostorná chodba s úložnými prostory a obytná místnost s kuchyňským koutem. Z této místnosti vede přímý výstup na venkovní terasu.

STAVEBNÍ ŘEŠENÍ

Usazení objektu je provedeno pomocí patek. Konstrukce domu je tvořena nosnou částí vyplněnou tepelnou izolací. Z obou stran je nosná konstrukce doplněna další vrstvou laťování. Ze strany exteriéru slouží tato vrstva pro přídavnou tepelnou izolaci a ze strany interiéru jako instalační předstěna. Celý dům je složen z modulů 80, 160 a 240 mm. Tento krok zjednodušeje a urychluje proveditelnost stavby.


Autor: MgA. Mária Horecká Nalevanková, MgA.Václav Horecký
Projekt: 2014
Realizace: od 2015
Dodavatel stavby: NAGA s.r.o.

http://keramika-david.wz.cz/histfoto.htm
http://www.moloarchitekti.cz/stavi-se/dum-nad-udolim

Text: Lucie Bílá
Fotografie: Lucie Bílá