Dřevěný dům v arboretu

Dřevěný dům v arboretu

Nová nápadná dřevěná budova pro veřejnost se nedávno otevřela v největším arboretu Velké Británie, v Národním Arboretu Tree Team ve Westonbirtu. Dům se sedlovou lomenou střechou je prací architektonického studia Invisible studio.

Zajímavostí je, že se na stavbě podíleli dobrovolníci včetně stavebních laiků.

Westonbirt Arboretum  najdete nedaleko historického města Tetbury v Gloucestershiru. Je to zřejmě nejdůležitější a také neznámější arboretum ve velké Británii. V Arboretu chtěli nově přistavit domy dva: velký jako manažerské centrum a menší dům pro veřejnost – právě toto místní společenské centrum.

Tradiční forma domu i tradiční materiál

O návrh a realizaci obou budov požádali architektonický ateliér Invisible studio založený Piersem Taylorem. Studio klade důraz na to, aby každá jejich stavba přinášela něco výjimečného, měla vztah k danému místu a na projektu se spolupracovalo maximálně s investorem. Dům pod vedením projektantů postavili místní zkušení řemeslníci, přičemž jim pomáhali dobrovolníci, tesařští učňové i nadšenci bez stavebních zkušeností. Začalo se stavět v červenci minulého roku a před měsícem, v březnu 2016 bylo hotovo. Při práci se také kombinovaly místní tradiční stavební techniky a moderní technologie. Budova zaujímá plochu 100 m2 a její roční emise CO2 činí 17 kg/m2.

Stavělo se z místního dřeva

Dřevo – trámy a obklady – se použilo místní. Je to korsická borovice, které mělo arboretum velké zásoby. Tím se minimalizovaly náklady na dopravu. Dům je organicky začleněný mezi vzrostlé stromy. Ze tří stran jej obklopuje jednoduchá dřevěná terasa a u vchodu, na jedné štítové straně, má dřevěnou rampu – dům je tedy bezbariérový. Dřevěná střecha je zalomená, od poloviny zvednutá, a nese stejný dřevěný obklad jako fasáda. Prosvětlený štít vpouští do interiéru rozptýlené světlo a rozsvícený v noci dům září do tmy. V této části, pod zvýšenou částí střechy, se také nachází vchod; do štítové fasády jsou zapuštěny jednoduché dveře a okno.

Jednoduchý a působivý interiér

Uvnitř upoutá bohaté využití dřeva a překližky ve světlých, asketicky zařízených interiérech. Dům má jeden velký vnitřní prostor, kuchyňský kout a sociální zařízení. Výšku štítu a ostrý úhel sedlové střechy zdůrazňují zavěšené lustry. Dveře se skrytými zárubněmi splývají s vnitřními dřevěnými obklady. V kuchyňském koutu je zajímavé jednoduché stropní osvětlení zapuštěné v kulatých vyříznutých dřevěných obkladech.

Text: Alena Gembalová
FOTO: Invisible studio