Domy na Brusnicové: Dvojčata, a přece každý jiný
Galerie(26)

Domy na Brusnicové: Dvojčata, a přece každý jiný

Na Brusnicové ulici na bratislavské Kolibě stojí dva zajímavé rodinné domy z dílny architektonického studia Compass. Dům s označením Brusnicová A a B – podobné domy, avšak přece jen odlišné. Vzali jsme si je pod lupu.

Soulad navzdory rozdílům

V české realitě se velmi často setkáváme s tím, že dva domy, stojící vedle sebe spolu architektonicky neladí, dokonce si protiřečí. Domy na Brusnicové ulici jsou navzdory různým nárokům majitelů v absolutní souhře, vzájemně se respektují a doplňují. Liší se sice fasádou, barevností i výškou – dům A je situován o 1,2 metru výše, avšak charakteristická jednoduchá a geometrická architektura je stejná.

Vznikaly spolu

„Dva podobné domy – dva různé přístupy. Brusnicová A je první z dvojice sousedících rodinných domů, které vznikly koordinovaně v našem ateliéru. Na začátku jsme našli 660metrový pozemek sousedící s lesem a krásným výhledem na Bratislavu. Umístit sem dva rodinné domy i se zahradami byla pro nás docela slušná výzva.

Pozemek je ještě k tomu rovinatý, s mírným převýšením. Rozdělili jsme ho na dvě stejné části, každý dům má tedy 330metrový pozemek. Oba domy mají podobný základní půdorys a dispoziční logiku, ale přece jsou úplně jiné. Majitelé měli zcela jiný seznam priorit, což se odrazilo na finální architektuře každého domu,“ vysvětlují architekti vznik projektu a odlišnosti mezi oběma sesterskými domy.

V čem jsou podobné?

Přibližně stejný pozemek, stejný poměr zastavěné plochy a pozemku s maximálně využitým prostorem. Také mají stejnou užitnou plochu. Spojuje je i propojení interiéru se zahradou, oba mají centrální schodiště a vstup do domů je přímo z ulice, ne přes předzahrádku. Tímto řešením zůstalo co nejvíce prostoru pro zahradu za domy.

Jak to vypadá v interiéru?

V zapuštěném podlaží domu A se nachází dvojgaráž, pokoj pro hosty s denním světlem a koupelna. V přízemí je velkorysý obytný prostor s vnitřním krbem a s kuchyní. Nachází se zde i centrální schodiště a vchod na terasu se zahradou. První patro patří třem ložnicím, koupelně a velkému šatníku. Nad prvním podlažím je vyhlídková terasa.

Měkčí vzhled domu B

Druhý dům s dřevěnou fasádou působí tepleji, měkčeji a příjemněji než jeho bílá sestra. Přestože je založen na stejném základě, má stejný půdorys, centrální schodiště je umístěno na stejném místě, uvnitř je docela jinak dispozičně řešen. V domě B je v jedné rovině garáž, obývák s kuchyní, zimní zahradou, vstupem do zahrady. Dokonale zde funguje synergie obývací pokoj, kuchyň, terasa, zahrada, gril.

„Celý dům je trošku užší, naproti domu A má zimní zahradu a garáž vedle domu a ne o patro níže. V podzemním podlaží se nachází pokoj pro hosty, koupelna, sklad a hobby místnost. V přízemí tvoří celý prostor obývací pokoj s kuchyní a zimní zahradou, s přímým vstupem do zahrady a garáž. Na prvním podlaží je dětský pokoj, ložnice s otevřenou koupelnou a velkým šatníkem a další koupelna. Z ložnice se vchází na terasu, která je umístěna na střeše garáže,“ popisují dispoziční řešení „dřevěného“ domu tvůrci návrhu.


Výhled na Bratislavu nechybí ani tomuto domu – na druhém nadzemním podlaží se nachází otevřený ateliér s terasou. Neobvykle působí i interiér, který je zařízen v exotickém asijském stylu, dominují mu originální kousky nábytku z Bali.

Dům Brusnicová A od architektonického studia Compass byl nominován na cenu CE.ZA.AR 2016.

RD Brusnicová A a B v kostce:

Architekt: Ing. arch. Matej Grébert, Ing. arch. Juraj Benetin
Plocha pozemku: 330 m2 + 330 m2
Užitková plocha: 180 m2 / 180 m2
Zastavěná plocha: 62 m2 + 60 m2
Obestavěný prostor: 550 m3 + 570 m3
Začátek projektování:    2011
Dokončení projektování: 2014
Začátek výstavby: jaro 2013
Dokončení stavby: podzim 2015

Text: Sabína Zavarská
Foto: Pavel Meluš
Foto autorů: Anna Gekrepten