Chata pod třešní nepopírá nové, ale modernizuje klasiku

Nejen v zahraničí se rozmáhá trend cestování do přírody a úniku ze stresu větších měst. Stačí víkendový oddych v lůně krásné přírody a hned se cítíte jinak. Příjemnou chatu v přírodním prostředí České Kanady realizovali architekti ze studia majo architekti. Její majitel je fotograf a vznikla na pronajímání zájemcům o relax.

V klasickém stylu

Nevelký rodinný domek (či spíše chalupa) je důkazem toho, že i v dnešních časech minimalismu a ostrých tvarů mají své kouzlo klasické prvky a soulad s přírodou. Na sousedícím pozemku se nachází drobná rekreační chata, která však neobírá novostavbu a její návštěvníky o potřebné soukromí.

Architekti pojali stavbu domu v klasickém stylu se sedlovou střechou ze skládané vláknocementové krytiny. Hřeben střechy je orientovaný rovnoběžně s cestou, ale mírně asymetricky. Působivý efekt chalupě dává obložení dřevem a ošetření dvěma druhy nátěrů. Přírodní nátěr je použit na dřevo na terase, šedobílý na ostatní fasádu.

Chata pod třešní 7

V harmonii s okolím

Jednoduchý obdélníkový objem domu je doplněný praktickou vnější terasou, ukrývající se pod přesahem střechy. Poskytuje výhled na zahradu a centrum obce. Pravá část terasy je chráněná před přímým sluncem stínicí zástěnou.

Velmi efektně je řešeno ukončení přesahu střechy na jedné straně – hladkým obloukem. I díky tomuto momentu chalupa svým vzhledem a charakterem měkce a harmonicky zapadá do prostředí ostatních venkovských domů. Část fasády je porostlá zelení.

Chata pod třešní 15

Jak je řešená dispozice?

Podélná orientace určila interiérové řešení i dispozici stavby. Hlavní vchod do domu s rozměry 8 × 7,4 m je přes zastřešenou terasu. Ze zádveří můžete vejít do koupelny nebo přímo do hlavního obytného prostoru s kuchyní, jídelním koutem a obývací částí s krbem.

Z obývací části je také možné přejít přímo na terasu, případně otevřením zasklených dveří spojit prostor do jednoho celku s vnější terasou. U kuchyňské linky se nachází schodiště. Ve druhém nadzemním podlaží najdete halu, ložnici a ještě jednu místnost, kterou lze také využít jako ložnici. Schodiště se nachází v centrální části domu, odděluje jednu ložnici od druhé.

Chata pod třešní 11

Chata pod třešní ve zkratce
Architektonické studio: majo architekti
Architekti: Ing. arch. Martin Poláček, Ing. arch. Štěpán Jablonský
Lokalita: Senotín, Nová Bystřice, ČR
Rok projektu: 2016
Rok realizace: 2017
Zastavěná plocha: 44 m2; spolu s přesahem střechy a terasou: 62 m2
Užitková plocha: 1. NP – 35,7 m2, 2. NP – 25,1 m2
Sabína Zavarská
Foto: Michal Hurych
RubrikyRodinné domy