Richard Meier dokončil City Green Court v Praze
Galerie(12)

Richard Meier dokončil City Green Court v Praze

Třetí díl velkorysého architektonicky-urbanistického projektu Pankrácké pláně od architektonického studia Richard Meier & Partners  byl dokončen. Po City Tower a přestavbě bývalého Rozhlasu přišla na řadu administrativní budova City Green Court, která obdržela ohodnocení LEED Platinum a podle slov architekta Richarda Meiera se má stát měřítkem pro další výstavbu šetrných administrativních budov v Praze.

Le Corbusierův žák a držitel Pritzkerovy ceny Richard Meier se při návrhu budovy City Green Court nechal inspirovat českým kubismem. Z kompaktní hmoty vystupují na jižní a západní fasádě balkóny s čtvercovým půdorysem. Zároveň jsou fasády rytmicky členěny výraznými vertikálními visutými panely, které pomáhají stínit interiér a brání jeho přehřívání.

Efektivní řešení obvodového pláště však není jediným prvkem, který budově zajistil ohodnocení LEED Platinum. Je nutné zmínit přirozené větrání vnitřního atria během léta, sběr dešťové vody, zelenou střechu, efektivní kontrolu kvality vnitřního ovzduší a využití místních a recyklovaných materiálů.

Na budovách Richarda Meiera jen stěží najdete jinou barvu než bílou. Podle jeho slov se jedná o nejkrásnější barvu, jelikož se v ní dají poznat všechny barvy duhy a navíc byla vždy symbolem dokonalosti, čistoty a jasnosti. Právě bílá barva umožňuje nejlépe pochopit hru světla a stínu, ploch a zářezů.

Osmipodlažní administrativní budova City Green Court je díky velkým proskleným plochám osvětlena maximálním množstvím přirozeného světla. V záloze jsou ekologická stropní světla, která automaticky reagují na senzory obsazenosti a intenzitu denního světla.

Na vývoji a vzniku jedinečné budovy spolupracoval Richard Meier s českým ateliérem Cuboid architekti a společností SKANSKA.

Výslednou podobu můžete porovnat s původními vizualizacemi v tomto článku.


foto: Roland Halbe


foto: Guillermo Murcia


foto: Roland Halbe

–>–>


Severní fasáda


Jižní fasáda


Půdorys čtvrtého podlaží


Půdorys přízemí


Situace

Veronika Benešová
Zdroj: richardmeier.com