Praha vypíše tendr na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. Kasu vyjde na 309 miliónů

Náměstí Jiřího z Poděbrad
Zdroj: MCA atelier

Pražský magistrát vypíše tendr s předpokládanou hodnotou 309 mil. Kč bez DPH na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. Záměr schválili pražští radní, kteří zároveň odhlasovali, že projekt rekonstrukce město převezme od Prahy 3. Práce na úpravách, které se připravují přes 20 let, by podle dřívějších informací měly začít koncem letošního roku.

Náměstí je podle schváleného dokumentu celoměstsky významné, takže dává logiku, aby jeho opravu zaplatil magistrát, a to i s ohledem na přítomnost památkově chráněného kostela Nejsvětějšího srdce Páně architekta Jože Plečnika. „Stávající stav náměstí a jeho architektonická podoba vznikly postupně nekoncepčními úpravami, zejména od sedmdesátých let, naprosto neodpovídajícími významu národní kulturní památky,“ stojí v dokumentu.

O úpravách náměstí se dlouho diskutuje, původní návrh v minulosti vyvolal mezi místními obyvateli kritiku. Nelíbil se jim například záměr odstranit fontánu nebo podle nich nedostatečné množství zeleně. Současné vedení Prahy 3 nechalo projekt upravit i se zapojením místních obyvatel.

Veřejnost se k jeho podobě mohla vyjádřit přímo na místě v participačním kontejneru, který vznikl ve spolupráci Městské části Prahy 3 a IPR. Aktuální verze počítá se zachováním fontány a zeleně podle zástupců městské části přibude.

Trhy zůstanou, opraví se i stanice metra

„Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů. Součástí návrhu je také zlepšení způsobu zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Vše pak bude respektovat městské standardy jak pro hospodaření s dešťovou vodou, tak pro stromořadí. Obnova řeší celé náměstí komplexně včetně technické infrastruktury i mobiliáře,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Náměstí Jiřího z Poděbrad
Náměstí Jiřího z Poděbrad | Zdroj: MCA atelier

„Hlavním lákadlem pro obyvatele jsou i tradiční trhy, se kterými se samozřejmě počítá. Ty se přesunou dále od základní školy. Dále se počítá i s obnovou dětského hřiště, které se rozšíří a bude mít nové herní prvky a vodní atrakce. Náměstí také doplní bezbariérový vstup do metra, který se již staví,“ říká Jiří Ptáček, starosta Prahy 3.

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o projekt celoměstského významu, městská část se spolu s hlavním městem dohodla, že rekonstrukce náměstí bude realizovaná z rozpočtu hl. m. Prahy.

Pražský dopravní podnik rovněž loni v září na náměstí zahájil opravu stanice metra. Vzniknou v ní nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, vyměněny budou eskalátory a opraveny další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna příštího roku bude stanice na deset měsíců uzavřena. Magistrát již delší dobu připravuje i rekonstrukci Vinohradské ulice. Město zatím nezveřejnilo, kdy práce začnou.

red