Jak vytvořit vlídnější nemocnice
Galerie(7)

Jak vytvořit vlídnější nemocnice

Zlepšovat vnitřní prostředí domů, ve kterých lidé prožívají rozmanité okamžiky svého života, je jedním z cílů profese designéra a architekta. Mnohdy se však kvalita prostoru odvíjí od množství finančních prostředků, které jsou k dispozici na jeho úpravu. Tím pak v Česku trpí zvláště státní instituce, například zdravotnická zařízení. Někdy ovšem stačí jednoduchý nápad a silná vůle to změnit.

Při prohlídce prostorů paláce v Hybernské ulici v Praze v rámci letošního týdne designu Designblok si návštěvníci mezi mnoha výstavami mohli všimnout zvláštní bílé místnosti vytapetované lékařskými recepty a vybavené nemocničním nábytkem, v níž zářil červený kříž. Na nočních stolcích, umístěných obvykle na lůžkových odděleních, poutaly pozornost příchozích náhrdelníky z prošlých infuzních hadiček či víček od infuzí. Tyto originální šperky však nebyly jen lákadlem pro ženy, které se chtějí zdobit, ale i pro ty, kdo chtějí pomáhat. Byly totiž součástí prezentace projektu, který si klade za cíl zlidštění a zkvalitnění nemocničního prostředí. A to poměrně jednoduchým způsobem, hodným následování.

Nápad
Počátky projektu nazvaného Design Help spadají do roku 2008, kdy se na oddělení Klinické hematologie FNKV jedna ze zakládajících členů projektu architektka Lenka Křemenová půl roku léčila s Hodgkinovým lymfomem. Během léčby se přirozeně jakožto architekt zabývala otázkou, jak velký vliv na uzdravení má vedle kvalitní zdravotní péče také vzhled prostředí, ve kterém se člověk léčí. A tak společně se svými blízkými přáteli vymyslela projekt Design Help.

O rok později se ke skupině připojila ještě další pacientka hematologie Petra Kasová a v roce 2010 vzniklo občanské sdružení Design Help o. s. za nemocnice vlídnější, podporující nadační fond doc. Jiřího Janele, který vznikl při odd. Klinické hematologie FNKV a usiluje o zkvalitnění vnitřního prostředí pavilonu, kde se nachází toto oddělení nemocnice.

Projekt je založen na spolupráci s designéry, kteří navrhují kolekce šperků a dalších doplňků z neobvyklých materiálů – bezpečného nemocničního odpadu. Prodejem originálních náušnic, broží a náhrdelníků, navržených a ručně vyráběných z barevných krycích víček od infuzí, z pipet anebo zkumavek, které dostává Design Help přímo z hematologické kliniky, tak občanské sdružení získává prostředky na realizaci konkrétních záměrů.

Projekty
A protože zakládajícími členy sdružení jsou architekti Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1ARCHITECTS, jsou oba zároveň autory architektonických řešení dílčích úprav oddělení Klinické hematologie FNKV.

Prvním z projektů, kompletně financovaným z výtěžku z prodeje kolekce šperků v loňském roce, byl interiér společného prostoru pacientů na lůžkovém oddělení, který byl zrealizován letos na jaře. Nový interiér proměnil utilitární chodbu v přívětivější prostředí s nádechem domácí atmosféry. V průběhu chemoterapie, jíž se zde většina pacientů s krevními chorobami léčí, je příjemné místo k odpočinku nutností. Z chladné nemocniční chodby se stala kuchyňka s posezením, kde se mohou hospitalizovaní pacienti setkat se svými příbuznými nebo si uvařit čaj a odpočívat mimo nemocniční pokoj. Zároveň přeměna interiéru zlepšila ergonomii pracovní plochy pro zdravotní sestry, které v části chodby využívají nový vestavěný nábytek pro ukládání lůžkovin a zdravotnických pomůcek.

Pro rok 2012 Design Help připravuje úpravy vstupní části pavilonu Hematologie FNKV. Hlavním prvkem projektu je velká dřevěná terasa – paluba, která bude sloužit jako místo pro venkovní posezení a odpočinek pacientů čekajících na vyšetření nebo jejich doprovodu. Ambicí projektu terasy je vytvořit přátelský vstupní prostor, který spíše než nemocnici bude připomínat dřevěné molo nebo terasu kavárny, kde je možné posedět na dlouhé lavici či kolem stolu nad malým občerstvením. Dřevěná terasa je umístěna pod velkým ořechem, jehož větve jsou ideální pro zavěšení houpačky představující svěží  hravý prvek v parteru nemocnice.

Na nové kolekci, jejímž zakoupením se může na financování projektu podílet každý, autorsky spolupracovaly designérky Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Kristýna Krsková a Kateřina Řezáčová, absolventky ateliéru Kov a šperk na VŠUP.

(kk)
Foto: Design Help

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.

–>–>