Klinika IVF se pyšní akustikou propracovanou do detailu

2019 12 18 IVF Praha 008
Zdroj: Saint-Gobain Rigips

Projekt kliniky asistované reprodukce v Praze se již od začátku soustředil na zajištění co největšího akustického i estetického komfortu pro své pacienty i lékaře.

Jasnou volbou materiálu, které splnil nejen normované požadavky ale i vysoké nároky zadavatele, proto byly sádrokartonové kazetové podhledy Gyptone a Casoprano. Prostory s těmi nejvyššími požadavky na hygienické standardy využily odolnosti a snadné údržby plechových kazet OWA Tecta.

2019 12 18 IVF Praha 001 1
Zdroj: Saint-Gobain Rigips

Estetické a hlavně funkční sádrokartonové podhledy

Původní prostory prošly kompletní rekonstrukcí, která měla za cíl naplnit veškeré požadavky na správnou funkčnost kliniky a vytvořit prostor se zajímavou vizuální podobou. Na chodbách, pokojích pro pacienty, ve vyšetřovnách i kancelářích zaměstnanců se uplatnily akustické kazety Gyptone, konkrétně perforované Gyptone Quattro 70 Activ’Air® s polozapuštěnou hranou v kombinaci s hladkými Gyptone Base 31 Activ’Air.

Záměr architekta bylo docílit jemných zakončení a přechodů i v případě řezání kazety na požadované rozměry. Kazety proto kombinoval tak, že ty s pravidelnou čtvercovou perforací jsou po okrajích lemovány těmi hladkými. Nikde tak nedochází k narušení perforace desek a opticky působí interiér více celistvě.

2019 12 18 IVF Praha 014
Zdroj: Saint_Gobain Rigips

V prostorách toalet a koupelen tvoří podhledy sádrokartonové kazety Casoprano Casoroc. Vynikají totiž zvýšenou odolností vůči až 90% vzdušné vlhkosti. „Jsou ekonomickým demontovatelným řešením, které zajišťuje snadný a stálý přístup ke všem instalacím ukrytým v dutině podhledu,“ uvádí Vojtěch Zítek, produktový manažer Rigips.

Operační sály s plechovými kazetami OWA Tecta

Ty nejvyšší standardy z pohledu čistého designu a hlavně funkčnosti splnily plechové kazety OWA Tecta použité v operačních sálech kliniky IVF. Svými hygienickými parametry patří tyto kazety právě do prostor zdravotnických zařízení a prostor elektronického, farmaceutického a potravinářského průmyslu.

Kromě operačních sálů se hodí i do jednotek intenzivní péče a jiných sterilních oblastí. Zde se právě nejvíce uplatní nejpřísnější stupeň hodnocení vylučování prachových částic (ISO 1), který OWA Tecta dle normy EN ISO 14 644-1 splňují. „Navíc jsou kazety ze své materiálové podstaty odolné vůči plísním a bakteriím a jejich povrch je snadné pravidelně desinfikovat a omývat tlakovou vodou. Tím se výrazně usnadní jejich údržba,“ doplňuje Vojtěch Zítek.

2019 12 18 IVF Praha 009
Zdroj: Saint-Gobain Rigips

Proč řešit akustiku ve zdravotnickém zařízení

Akustika, zvláště ta prostorová, je jednoznačně téma, které do prostředí zdravotnictví patří a je třeba mu věnovat pozornost už při samotném projektování a plánování stavby. Do interiéru je vhodné volit a správně rozmístit takové materiály, které příznivě působí na dobu dozvuku, srozumitelnost a přenos řeči. Jedná se primárně o akusticky pohltivé a odrazivé materiály, konstrukce.

Dalším důležitým bodem je uvažovat nad prostorovou dispozici a přistupovat k řešení vnitřní prostorové akustiky komplexně. „Vhodně zvolenými materiály můžeme potlačit nechtěné odrazy zvuku tam, kde by obtěžoval, kupř. v lůžkových pokojích pacientů. Naopak odrazivé plochy využíváme tehdy, kdy potřebujeme přivést zvuk tam, kde je třeba. Tím se zvýší srozumitelnost mluveného slova a celkový komfort pacientů i lékařů,“ vysvětluje Vojtěch Zítek.

2019 12 18 IVF Praha 012
Zdroj: Saint-Gobain Rigips

Správná skladba materiálu pomůže vytvořit i větší pocit soukromí a klidu, který je ve zdravotnických zařízeních tak potřebný a zároveň napomáhá k rychlejšímu uzdravení pacientů. To potvrzují i mnohé světové studie.

Ve zdravotnickém zařízení je samozřejmě na prvním místě vždy hygiena a zdravotní nezávadnost. Při přípravě projekty však nesmíme zapomínat na další aspekty stavby, jako je právě zmiňovaná akustika, dále požární odolnost a celková životnost systému.

Klinika asistované reprodukce v Praze je zdárným příkladem vhodné kombinace materiálů a řešení zajišťující funkčnost i estetiku interiéru.

2019 12 18 IVF Praha 003
Zdroj: Saint-Gobain Rigips

Klinika IVF Praha

Realizační firma: Ing. Roman Kroužecký
Projektant/Architekt: RÖSSLER RYBÁŘ architekti, Ing. arch. Jaroslav Rössler
Generální dodavatel: MS-BAU spol.s r.o.

Použité podhledové materiály: Sádrokartonové kazety Gyptone Quattro 70, Gyptone Base 31 a Casoprano Casoroc, plechové kazety OWA Tecta

ZDROJ: PR článek společnosti Saint-Gobain Construction Products, divize Rigips