Usedlost Cibulka: Nadace rodiny Vlčkových vypisuje výběrové řízení na stavební firmu

Nová Cibulka - dvůr
Zdroj: Petr Hájek Architekti

Nadace rodiny Vlčkových vypsala minulý týden výběrové řízení na stavební firmu, která obnoví usedlost Cibulka. Náklady na rekonstrukci celého areálu se aktuálně odhadují na půl miliardy Kč. První fáze bude obnova domku zahradníka, která začne letos a dokončena bude příští rok.

Když tato spolupráce proběhne k oboustranné spokojenosti, bude mít vybraná stavební firma možnost obnovit celou usedlost.  

Celý nový areál usedlosti se Střediskem dětské paliativní péče a nově vybudovaným lůžkovým hospicem ve východní zahradě chce Nadace rodiny Vlčkových otevřít 22. října 2026, tedy přesně na dvousté výročí úmrtí biskupa Leopolda Thun-Hohensteina, za jehož éry byla usedlost v největším rozkvětu.   

Vítězný návrh pro rekonstrukci usedlosti Cibulka vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. V soutěžním architektonickém workshopu trvajícím 148 dní se na tom shodla osmičlenná odborná porota složená z odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči a ze zástupců Nadace rodiny Vlčkových.

Stávající budovy v areálu budou po rekonstrukci sloužit jako kanceláře Nadace rodiny Vlčkových a organizace Zlatá rybka, kterou také založili Katarína a Ondřej Vlčkovi a už sedm let plní vážně nemocným dětem sny. V historických budovách usedlosti Cibulka vzniknou mimo jiné také pokoje pro rodiče, místnosti na terapie, bistro či sál, který bude sloužit například pro vzdělávání expertů pečujících o vážně nemocné děti a jejich nejbližší.

Od dubna 2021, kdy Nadace rodiny Vlčkových areál koupila, podniká záchranné práce, aby se kritický stav budov dále nezhoršoval. Díky tomu je například na hlavní budově usedlosti nová provizorní střecha chránící hlavní křídlo před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Nové dřevěné konstrukce podpírají krovy a zdi, aby se nezřítily. Zástupci Nadace rodiny Vlčkových také jednají s příslušnými odborníky a úředníky ohledně administrativních kroků nezbytných k zahájení stavby.

red