Útočiště pro horaly na skalním masivu minimalizovalo svou ekologickou stopu

Na první pohled působí subtilně, možná až vratce, jak si tak visí nad údolím na dvou konzolích. Zastihne-li však turisty při výšlapu v italských Alpách nepříznivé počasí, určitě rázem pochopí, že tenhle jednoduchý bivakovací přístřešek s hliníkovým pláštěm nabízí bezpečí a klid.

Přístřešek s názvem Bivacco Brédy se nachází v údolí Aosta v severozápadní Itálii a byl koncipován jako památník Claudia Brédyho, místního politika a horolezce, který zemřel ve věku 54 let během horského výstupu v roce 2017.

Bivacco Brédy
Bivacco Brédy
Bivacco Brédy
Bivacco Brédy
Bivacco Brédy
Bivacco Brédy
Bivacco Brédy
Bivacco Brédy

V soutěži, která byla vyhlášena v roce 2019 za podpory kulturního sdružení Cantieri d’Alta Quota, byl jako vítězný vybrán návrh týmu BCW Collective, kterou založili v roce 2019 v  Aostě architekti Chiara Tessarollo, Skye Sturm a Facundo Arboit.

Přístřešek, který stojí na skalní desce ve výšce 2 528 m n. m., je vybaven velkým oknem orientovaným na hory Grivola a Gran Paradiso a na Gran Paradiso, na které vystoupil právě tragicky zesnulý Claudio Brédy.

Funkční a smyslový

„Architektura interpretuje otevřenost ducha i introspektivní povahu prostřednictvím minimalistického přístupu; nabízí ochranu, ale je otevřená k horizontu, jako by vyvěrala na svobodu,“ uvedlo studio. „Kromě symboliky je orientace ekologickou strategií, která maximalizuje solární zisky, aby se bivak v chladných zimních měsících zahřál,“ doplnili dále autoři.

Uvnitř srubu se nacházejí tři palandy, dále sedátko u okna, stolní knihovna postavená kolem okna na severu a vstupní prostor s vestavěným úložným prostorem pro turistické vybavení u vchodu na jihu. Prostor je obložen světlým dřevem a dvě okna nad palandami pomáhají vytvářet pocit „ponoření“ do krajiny.

Bivacco Brédy
Bivacco Brédy | Zdroj: BCW Collective

„Vnitřní prostor je optimalizován z hlediska funkčnosti a zaměřuje se na výhled a smyslový zážitek uživatelů ponořených do okolního horského kontextu,“ vysvětluje studio. „Konzolový objekt, který se tlačí do prázdna, evokuje nepřítomnost důležitého člena rodiny a komunity.“

Chata byla prefabrikována, aby se minimalizoval její dopad na lokalitu, přičemž konstrukce byla dopravena vrtulníkem a smontována během několika dní. Základy z kovového rámu ukotvují kabinu přímo na skalnatém místě. Tento způsob byl zvolen kvůli minimálnímu dopadu na krajinu a přizpůsobivosti, pokud by bylo nutné přístřešek v budoucnu přemístit.

Bivacco Brédy
Bivacco Brédy | Zdroj: BCW Collective

Tento rám podpírá konstrukci z dřevěných izolačních panelů opláštěných hliníkem, přičemž materiály byly vybrány pro svou lehkost, dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu.

„Údolí tak má novou pietní ikonu, pevnou ve formě, ale lehkou na dotek, ochrannou, ale pomíjivou,“ shrnuli autoři.