Chata u rybníka

Chata inspirována tradičními rybářskými boudami

Nezasvěcený kolemjdoucí bude při pohledu na drobné stavby u vody potěšen přirozeností této klasické scenérie. Malé domky více či méně úpravné, jež ukrývají vše potřebné pro práci rybářů, máme v naší zemi snad už geneticky vžité.

Že chatky na břehu rybníka, položeného v malebné krajině Vysočiny, plní zcela jiný účel, není hned patrné. A není to ani důležité, protože patří ke krajině a vlastně ji přirozeně doplňují.

Architekt Jiří Weinzettl se nechal při návrhu chatky inspirovat právě těmi tradičními rybářskými boudami. Její velikost byla limitována legislativou pro takové stavby – s maximální zastavěnou plochou 50 m2 a maximální výškou 5 m bylo nezbytné navrhnout pro rekreaci rodiny specifické dispoziční uspořádání.S pokorou k přírodě

Základním rysem chaty je její tradiční nekomplikovaný tvar, sestávající z obdélníků a trojúhelníků, který v porostu na břehu rybníka zaujme, ale neruší. Jednotlivé plochy na sebe plynule a bez výrazných přechodů navazují, což dodává celku klidnou náladu. Druhým důležitým aspektem je materiál, z něhož je postavena.

Dřevo je v krajině doma, jeho povrchová úprava ho ještě více přiblíží barevným tónům v ní obvyklým. Současně je jeho odstín v exteriéru v příjemném kontrastu s přírodním povrchem dřevěných ploch v interiéru a zvyšuje tak dojem čistoty a útulnosti příbytku. Oku lahodí rovněž perfektní zpracování všech částí stavby a pečlivé provedení detailů.

Chata u rybníka 16

Jednoduchost jako přednost

Objekt sestává ze čtyř drobných samostatných hmot, z nichž tři jsou vzájemně propojeny, a čtvrtá, jakoby odtržená, stojí samostatně opodál. Vnitřní uspořádání je jednoduché – minimálním zádveřím lze vstoupit do ústřední místnosti, obytné kuchyně, jejíž součástí je i nevelký podkrovní prostor, určený pro spaní dětí.

Chata u rybníka 09

Kromě kuchyně zde je ještě obývací pokoj a ložnice a všechny místnosti nabízejí nádherné výhledy na vodní hladinu, Obývák se navíc otvírá i směrem opačným, do prosluněné krajiny vzrostlých dubů a je tak s okolím opticky propojen.

Nepřehlédněte: Když plovoucí chata plní nároky na sezónní bydlení

Samostatně stojící chatka může sloužit jako skladový prostor, nadstavbou je krytá veranda, vhodná například pro sušení rybářských sítí nebo jen k posezení a tichému vnímání okolních krás. Umístění chaty je ideální pro úniky z uspěchané každodennosti, prostá „obyčejnost“ krajiny a jednoduchost tvarů stavby venku i uvnitř ponechává prostor pro odpočinek duše.

Chata u rybníka 10

 

Technické údaje:
Autor: Ing. arch. Jiří Weinzettl
Projekt: Ing. Michal Hamada
Ateliér: Ateliér 111 architekti
Projekt: 2015
Realizace: 2018
Foto Jakub Skokan, Martin Tůma – BoysPlayNice
Text Daniela Bartošová