Horácká aréna v Jihlavě
Galerie(13)

Stavba jihlavské arény od Chybík+Krištof by mohla začít ještě letos

Jihlava zahájila výběrové řízení na stavbu Horácké multifunkční arény s předpokládanou cenou 1,3 miliardy korun bez daně. Podmínky zadávacího řízení na dodavatele schválila rada města. Lhůta pro podávání nabídek bude ukončena 31. března. Pokud bude smlouva s vítězem podepsaná do začátku června, mohla by stavba arény začít na přelomu srpna a září.

„Podařilo se udělat další důležitý krok na cestě k cíli. Vyhlásili jsme co nejotevřenější férové zadávací řízení, do kterého se může přihlásit řada firem,“ uvedl David Beke, radní města za ODS a manažer výstavby arény. Výběrové řízení podle něj zahrnuje také demolici starého zimního stadionu, na jehož místě bude aréna vybudovaná.

Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě

„Dle výsledné nabídkové ceny na dodavatele stavby se bude upravovat rozsah objemu soutěžených dodávek, tak abychom se vešli do peněz, které jsou na celou akci k dispozici,“ uvedl Beke. V blízké době budou podle radního vyhlášeny další soutěže související se stavbou arény, týkat se budou i správce stavby, dodávek gastra, jevištní techniky, strojů a zařízení a částí interiérů.

Kraj Vysočina už slíbil na arénu přispět půl miliardou korun, město by mělo vydat 600 milionů Kč. Dalších až 300 milionů korun by mohla Jihlava na tento projekt dostat od Národní sportovní agentury. Server Seznam Zprávy v lednu uvedl, že prvními příjemci peněz z dotačního programu Národní sportovní agentury na podporu investic do sportovních staveb mají být projekty multifunkčních hal v Brně a Jihlavě.

Úspory se propsaly i do projektu

Od loňska hledalo město v projektu arény možné úspory, i kvůli obavám z nepředvídatelného nárůstu cen na stavebním trhu. Zastupitelům města to Beke řekl na lednovém zasedání. Tehdy uvedl, že v projektu nastala řada změn, které by ale neměly mít dopad na funkčnost a které by laik neměl poznat. Snížil se například rozsah skleněných částí na fasádách i v interiéru, na venkovních plochách byl původně zvažovaný kámen nahrazen betonovými prvky.

Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě | Zdroj: monolot

Projekt nové Horácké multifunkční arény navazuje na původní účel stavby, která od roku 1955 slouží především jako domácí stadion hokejového klubu. Cílem přestavby je vytvořit na hranici historického centra Jihlavy multifunkční prostor, oživit přilehlé ulice i parky a otevřít se okolí novými funkcemi. Město uspořádalo na nový vzhled otevřenou architektonickou soutěž. Ze šesti projektů předních českých architektonických studií byl odbornou porotou zvolen návrh autorů Chybík+Krištof a prof. Josefa Chybíka.

„Arénu koncipujeme tak, že hlediště pojme 5600 diváků, kteří budou tvořit jeden obrovský kotel. Tribuny totiž lemují po 360 stupních hrací plochu. Dalším důležitým aspektem je začlenění arény do města. Naší ambicí bylo vytvořit kompaktní stavbu, která nebude v území bariérou, ale bude přirozeně rozvíjet kvality parku a přilehlých ulic,“ uvedl Ondřej Chybík, spoluautor projektu z ateliéru CHYBIK+KRISTOF.

Horácká aréna v Jihlavě
Horácká aréna v Jihlavě | Zdroj: monolot

Architekti proto pro budovu navrhli rozšíření o přídavné obchody, restauraci a služby, díky nimž stadion naváže přirozený vztah se zástavbou a stane se důležitým prostorem pro konání akcí ve městě i novým centrem čtvrti.