Olympijský rok britské architektury
Galerie(14)

Olympijský rok britské architektury

Kdyby se ve Velké Británii nekonala v roce 2012 letní olympiáda, byla by přehlídka nejlepší ostrovní architektury poměrně málo nápaditá. Vedle londýnského mrakodrapu The Shard, který budí mezi Londýňany velké vášně, by zbylo jen pár muzeí a vyšperkovaných rodinných domů. Díky olympiádě se však v britských nominacích na Mies van der Rohe Award 2013 objevily velmi zajímavé stavby, které navíc zaujmou svou ekologickou šetrností.

Londýnský olympijský velodrom, Hopkins Architects, foto: Anthony Palmer

Po velkolepých olympijských hrách v Pekingu se Londýn rozhodl jít jiným směrem. V době finanční krize se jako jasná cesta jevila jak ekonomická, tak ekologická šetrnost celých her. To se podepsalo i na architektuře, která v souvislosti s letními hrami vznikla. Například nepřehlédnutelný velodrom v Leytonu má kaskádovitě sestavený dřevěný plášť, který sám větrá a provozovatelé tak ušetřili na klimatizaci značné částky. K tomu architekti z ateliéru Hopkins Architects redukovali potřebu umělého osvětlení pomocí stropních světlíků a nechybí ani systém na sběr dešťové vody.

Téměř k dokonalosti dovedli organizátoři svou snahu o redukci negativních dopadů olympiády, když rozhodli, že některé stavby budou demontovatelné. Například hlavní stadion sníží svou kapacitu demontováním horních pater z 80 tisíc sedadel na pouhých 25 tisíc. Zajímavostí londýnského stadionu je, že uvnitř konstrukce nebyly instalovány žádné občerstvovací stánky, aby nebylo nutné stavět nákladné zázemí a stánkový prodej byl vystrčen před stadion. Jako zcela demontovatelná byla vystavěna trojice střeleckých hal před historickými budovami kasáren. Náklady na jejich realizaci se dostaly na hranici 19 milionů liber. Stany střelnice mají ocelovou kostru, na kterou je upnuta překližkou obložená membrána z PVC. Nápadné barevné prvky slouží k ventilaci vzduchu a pronikání denního světla do interiéru.


Victoria & Albert Museum, Gallery 40 v Londýně, 6A Architects, foto: 6A Architects


Brockholes přírodní rezervace a turistické centrum v Prestonu, Adam Khan Architects, foto: Ioana Marinescu


Galerie The Hepworth Wakefield, David Chipperfield Architects, foto: Iwan Baan


Rodinný dům Kings Grove v Londýně, Duggan Morris Architects, foto:  dmunt Sumner


Dostavba Holburne musea v Bathu, Eric Parry Architects, foto: Helene Binet


Centrum pro návštěvníky Obrova chodníku v Bushmills, Heneghan Peng Architects, foto: Helene Binet


Rodinný dům Dune House v Thorpeness, Jarmund/Vigsnaes AS Arkitekter


Olympijská střelnice v Londýně, MAGMA  Architecture, foto: Hufton+ Crow


Olympijský stadion 2012 v Londýně, POPULOUS, foto: POPULOUS


Mrakodrap The London Bridge Tower, Renzo Piano Building Workshop, foto: Michael Denancé


The Sainsbury Laboratory v Cambridge, Stanton Williams Architects, foto: Hufton+ Crow


Kampus nové londýnské školy umění Central Saint Martin College of Art na King´s Cross, Stanton Williams Architects, foto: Hufton+ Crow


Revitalizace Astley Castle v Nuneatonu, Witherford Watson Mann Architects, foto: Helene Binet

-vb-
zdroj: miesarch.com